Три победи за ден осигуриха на наш борец минимум сребърен медал

Натурализираният Семен Новиков стана първият български финалист на олимпийски игри при мъжете от Сидни 2000

Съдията е вдигнал ръката на Семен Новиков като победител в неговата дебютна схватка на олимпийски игри - срещу Турпал Бисултанов.
Сега

Националът ни в кат. до 87 кг на класическия стил Семен Новиков стана първият български борец, записал победи в олимпийския турнир на игрите в Париж 2024, и първият, гарантирал си медал - минимум сребро. Натурализираният у нас украинец спечели две схватки в рамките на два часа в сутрешната сесия и се класира за 1/2-финалите. Във вечерната сесия в зала "Марсово поле" той спечели и третата си схватка за деня и утре ще спори за олимпийската титла.

В откриващия си двубой от 1/8-финалите 26-годишният състезател от Харков надделя над бившия европейски шампион и бивш световен вицешампион Турпал Бисултанов (Дания) с 5:1 точки. Самият Новиков е първенец на Стария континен от 2020 г., когато все още представяше родината си. След като взе българско гражданство през 2023 г., той спечели два бронза - по един от световното в Белград и европейското в Загреб.

На 1/4-финалите пък Семен осъществи обрат срещу бившия световен шампион Лаша Гобадзе, побеждавайки го с 8:3 точки. Грузинецът поведе с 3:0 в средата на първата част, но нашият национал веднага осъществи контраатака и върна една точка, а след почивката реализира две хватки, успя да избута съперника си от тепиха, а получи и точка за негова пасивност.

В спора за място в схватката за олимпийското злато съперник му беше световният шампион Давид Лошонци (Унгария) и нашият национал взе реванш за загубата от него на 1/2-финалите от шампионата на планетата в Белград през миналата година. Този път Новиков се наложи с 2:1 точки и се превърна в изобщо първия българин на олимпийски финал в мъжката борба през XXI век.

За последен път България имаше свой представител в схватка за олимпийската титла на игрите в Сидни 2000, когато друг натурализиран у нас състезател - арменецът Армен Назарян (58 кг), извоюва златото при класиците, а Серафим Бързаков (63 кг) взе сребро при свободняците. Също така Новиков е първият ни медалист на най-големия спортен форум при мъжете от Пекин 2008, когато бронзови отличия спечелиха Радослав Великов (55 кг св. стил), Кирил Терзиев (74 кг св. стил) и Явор Янакиев (74 кг кл. стил).

Минути след паметния за България успех Новиков отказа да говори пред чакащите го репортери заради "фатализъм". Пред микрофоните застана пом.-треньорът на националния отбор Емил Будинов, който заяви:

"Семен беше изключително добре подготвен - и физически, и технически, и тактически. Треньорът Сослан Фарниев му даде изключително правилна тактика. Семен спази всичко и това е."

Съперник на Семен Новиков за олимпийското злато ще бъде иранецът Алиреза Момадипиани, който в другия 1/2-финал детронира защитавалия титлата си от Токио 2020 украинец Жан Беленюк. Доколко някой от двамата е можело да бъде по-удобен съперник за българския национал във финала Будинов коментира така:

"Тук няма слаб борец. Иранец, украинец... Тук има един друг фактор обаче. Семен е от Украйна, там са тренирали заедно. Не знам кое е по-добре за него. Мисля, че иранецът е по-добрият вариант за него. Не е играл много с него, но няма непознати борци. Семен ги познава всички."

Схватката за златния медал ще се проведе утре (8 август) и по програма трябва да започне в 20:32 ч. българско време.

КАНУ-КАЯК

Същевременно единствената българска участничка в състезанията по кану-каяк на олимпиадата във френската столица - Йоана Георгиева, се класира за 1/2-финалите на 500 м едноместен каяк при жените. 22-годишната състезателка от Видин първоначално беше лишена от квотата си за игрите заради допинг нарушение, но спечели обжалването и я получи обратно.

В сутртешните серии на канала във Вер сюр Марн българката остана трета в своята гонка с време 1:55,76 мин. Директно за 1/2-финалите се класираха само първите две от всяка серия, като в тази на Йоана това бяха световната рекордорка Ейми Фишър (Нова Зеландия) с 1:49,16 и Бренда Рохас (Аржентина) с 1:52,68.

Георгиева обаче проби напред през 1/4-финалите следобед, когато финишира трета в серията си с резултат 1:51,74 мин. От този етап се класираха първите пет във всяка гонка. Полуфиналите и финалите в дисциплината са в събота (10 август).