Медия без
политическа реклама

Учени заклеймиха олимпийския басейн в Париж

По-малката дълбочина възпира световните рекорди в плуването, смятат експерти по физика и математика

Създадените при гмуркането вълни по-бързо отскачат от дъното и се връщат нагоре с по-голяма енергия, което създава по-голяма турбуленция на повърхността на водата в басейна, обясняват учените.
ЕПА/БГНЕС
Създадените при гмуркането вълни по-бързо отскачат от дъното и се връщат нагоре с по-голяма енергия, което създава по-голяма турбуленция на повърхността на водата в басейна, обясняват учените.

"Ла Дефанс Арена" е домът на шесткратния ръгби шампион на Франция "Расинг 92". Същата зала е и домът на олимпийското плуване по време на XXXIII летни игри в Париж 2024.

Зз да бъде възможна трансформацията, съоръжението в едноименния бизнес квартал на френската столица бе оборудвано с временен басейн и допълнителни конструкции за медийната трибуна. Благодарение на преобразяването всеки ден от началото на олимпиадата около 15 000 зрители създават ръгби атмосфера на състезания по плуване. Усещането е наелектризиращо, струва си да се изпита.

Самият басейн обаче се превърна в обект на критика заради "нестандартния" си размер. Естествено, няма как на олимпийски игри размерът да е нестандартен и той покрива всички изисквания на МОК за дължина, широчина и дълбочина - зададените по регламент 50 х 25 х 2 метра.

Конкретно дълбочината на басейна в "Ла Дефанс Арена" е 215 см. И тъкмо тя се набива на очи, тъй като е значително по-малка от препоръчителната дълбочина от 300 см, заложена от световната федерация (World Aquatics) за международни състезания - но нямаща задължителен характер.

Според учените по-плиткият басейн създава по-голяма турбуленция на повърхността (където плуват състезателите), тъй като създадените при гмуркането вълни по-бързо отскачат от дъното и се връщат нагоре с по-голяма енергия. Самата турбуленция увеличава съпротивлението на водата, което пък убива инерцията и съответно забавя скоростта на плувеца.

Основният аргумент в полза на тази теория е липсата на кой знае колко върхови постижения в плуването, традиционно съпътстващи най-големия спортен форум. В първите шест от общо девет състезателни дни в "Ла Дефанс Арена" (27 юли - 4 август) бяха поставени 12 олимпийски рекорда и един-единствен световен - от китаеца Пан Джанлъ на 100 м св. стил на 31 юли.

За сравнение, на игрите в Лондон 2012 имаше общо 16 олимпийски и 9 световни рекорда, в Рио де Жанейро 2016 - 15 олимпийски и 8 световни, а в Токио 2020 - 27 олимпийски и 6 световни. Преди това в Пекин 2008 паднаха невъобразимите 65 олимпийски и 25 световни рекорда, но тогава плувците използваха забранените впоследствие високотехнологични бански костюми.

"Този басейн бави състезателите. Лудост е, че са го построили. Очевидно е, защото много от плувците са наистина добри. Те са във върхова форма. Можеше да подобрят своите рекорди. Но не успяха", анализира френската математичка и физичка Аманден Афалион.

 

ПОГЛЕД ОТВЪТРЕ

А какво мислят самите плувци? Като цяло световните звезди са на мнение, че научните спорове и анализи не могат да преодпределят представянето на състезателите вътре в басейна.

"Чух дискусиите, но в края на краищата сме тук, за да се състезаваме - заяви американката Кейти Ледецки, носителка на общо 8 златни олимпийски медала, включително един от Париж 2024 - на 1500 м св. стил. - Всички сме бързи плувци. Ние правим басейна толкова бърз, колкото искаме. Всъщност не мисля за това."

Сходна позиция изрази и австралиецът Кайл Чалмърс, олимпийски шампион на 100 м св. стил от Рио 2016 и носител на вече два сребърни медала от Париж 2024 - отново на 100 м св. стил, както и с щафетата на 4х100 кроул.

"Няма значение дали се състезавам тук, в Париж, или на провинциален басейн в Южна Австралия - увери той. - Всичко, което ме вълнува, е да спечеля това състезание в този басейн. Всеки има еднаква възможност. Всеки има свой коридор. Всички плуваме в един и същи басейн. Не е като някой да си ползва резултата от квалификациите или нещо подобно."

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Париж 2024, плуване