Унгария разби мечтите ни за европейско първенство

08 Окт. 2020Обновена
Капитанът Васил Божиков си оправя чорапите от немай-къде, а вратарят Пламен Илиев с ръце на кръста проклина наум след поредния гол на унгарците.

Националният отбор на България по футбол се размина за пореден път с голямо първенство. В най-важния мач за годината тимът ни беше разгромен с 1:3 като домакин от Унгария в полуфинален плейоф за европейския шампионат догодина.

Въпреки резултата, в голяма част от двубоя селекцията на Георги Дерменджиев се представи добре, но отборът беше споходен от голям малшанс. Страхотни положения преди почивката изпуснаха Божидар Краев и най-добрият в състава ни - Тодор Неделев. Титулярният халф Галин Иванов пък се контузи и беше сменен принудително още в 31-ата минута.

Унгарците на свой ред бяха убийствено точни и вкараха три гола от три удара във вратата. Първите две попадения бяха резултат на старата ни слабост - статични положения. В 17-ата мин. капитанът Васил Божиков изпусна Вили Орбан и защитникът на РБ (Лайпциг) откри. В 47-ата мин. халфът Жолт Калмар изпълни пряк свободен удар, топката се удари в стената ни и подлъга вратаря Пламен Илиев.

Малко след това България получи шанс да се върне в мача. В 55-ата мин. полският рефер Шимон Марчиняк отсъди дузпа за нарушение срещу Краев. Докато Тодор Неделев се готвеше да я изпълни обаче, системата "Видео асистент рефер" (VAR) излезе с друго решение - нарушението е на границата на наказателното поле и дузпата се отменя. След това нашите имаха още две претенции за дузпи, но Марчиняк не ги уважи.

А в 76-ата мин. резервата Неманя Николич сложи край на илюзиите, че може нещо да вземем от този мач. До края тимът ни стигна единствено до почетен гол. Вкара го в 89-ата мин. дебютантът Георги Йомов след пас на Исмаил Иса.

Така Унгария ще бъде домакин на 12 ноември срещу Исландия в решителния плейоф за място на Евро 2020. А България ще пропусне четвърти пореден континентален шампионат. Отборът ни не се е класирал от Евро 2004 насам, като това беше и последното голямо първенство, на което страната ни е участвала.

"Това е реалността. Трябва да минат много години, докато се върне славата на България", коментира след мача селекционерът Георги Дерменджиев пред БНТ. И след това добави:

"Много пъти съм казвал, че футболът се играе на голове. Направихме максималното, но във футбола се иска и малко шанс. Това беше много важен мач за българския футбол, но така се получи, за съжаление... Вече ще се обърне внимание на по-млади момчета- Трябва да се научим да бъдем в нова програма, да сме по-гъвкави. Няма какво да обвиняваме тези играчи за загубата. Те се държаха достойно и направиха всичко по силите си. Трябва да заложим на тези момчета, защото нямаме други. Унгария има играчи от Бундеслигата. Ние нямаме. Но има млади играчи, които показват израстване. Мисля, че след известно време ще имаме отново играчи на високо ниво".

Дерменджиев засега остава на поста си въпреки провала в баража. При подновяването на контракта му през април, позицията му бе обвързана с класирането за европейско първенство. Преди около месец обаче вицепрезидентът на БФС в оставка Атанас Фурнаджиев обяви, че треньорът ще остане и при загуба от Унгария, тъй като има доверието на ръководството на футболния съюз. Сега обаче след мача друг от вицешефовете - Емил Костадинов отвърна многозначно на въпроса дали ще има треньорска смяна: "Ще преспим и ще видим."

Очаква се все пак Дерменджиев да води отбора в предстоящите два мача в турнира Лига на нациите - гостуване срещу Финландия в неделя и домакинство срещу Уелс идната сряда (14 октомври), тъй като договорът му е до края на октомври. Селекционерът едва ли ще бъде сменен преди конгреса на БФС на 11 декември и съдбата му най-вероятно ще бъде решена от новото ръководство.

За предстоящия мач срещу Финландия Дерменджиев заяви: "Трудно е за два-три дни концепцията ни да бъде възприета за другия мач. Но ще направим всичко възможно."