Лидерът на националния отбор по биатлон Владимир Илиев финишира 25-и в преследването на 12,5 км от игрите в Пекин `22 и постави нов рекорд за български състезател в дисциплината на олимпиада. 34-годишният ветеран от Троян допусна 7 грешки в стрелбата и след пробяганите допълнителни 1050 м премина трасето за 43:41,3 мин.
Въпреки че изостана на 4 минути и половина от шампиона Кентен Фийон-Майе (Фр), българският топсъстезател се изкачи с шест позиции спрямо 31-вото място, от което стартира след спринта на 10 км. Досега върховото постижение на наш биатлонист в олимпийско преследване беше 33-тата позиция на натурализирания Виталий Руденчик от игрите в Торино `06.
Въпреки относително доброто си представяне Илиев сподели, че не е доволен от себе си:
"Отново съм разочарован. Бягането ми потръгна. Днес се чувствах много добре. Показах това в последната обиколка, в която изпреварих доста добри биатлонисти. За съжаление в тези много тежки условия аз не успях да се справя в стрелбата. На легнал имаше много силен вятър и на това дължа моите наказания, но на прав си бяха чисто мои грешки. Имах лек проблем със затвора. Трябваше да добутвам, защото замръзна от падащия сняг. Много трудно зареждах всеки един патрон и това ми наруши ритъма. Просто беше много сложно, но трябваше да се справя. Това не беше причина да не ги сваля."
Той добави, че очаква критика от родните медии и феновете:
"Светът не свършва с олимпиадата. Има още състезания, Световни купи, в които ще се опитаме да изчистим грешките. За съжаление, тук не се получи това, което исках. След всеки старт бях разочарован, но това е спортът. Не всеки път се получава това, което искаш. Да, сега сигурно много хора има, които ще кажат, че сме много зле, че едва ли не сме туристи, дошли тук на екскурзия. Аз лично днес се радвам за беговата ми форма, но биатлонът е комплекс от бягане и стрелба, а аз не успях да го направя и съжалявам. Трудно е винаги да си във форма в най-големите състезания. Лично за мен олимпиадата е несполучлива."
Освен това Илиев, който на 17 март ще навърши 35 г., сподели, че се надява на добро представяне с мъжката щафета на България на 4х7,5 км. И намекна, че това може да е последната му олимпиада:
"Има още един старт, в който трябва да се вложим максимално. В щафетата трябва да защитим честта на България. Ще се постараем да го направим максимално добре. Не мисля за следващите олимпийски игри. Засега това е много далече. По принцип имам сили, чувствам се добре. В определени стартове беговата ми форма го показва. Не мисля, че съм изморен от дългите сезони. Няколко години сигурно ще успея да пробягам още, но за следващата олимпиада много трудно."
Иначе Кентен Фийон-Майе извоюва златото по безапелационен начин, поваляйки всички 20 мишени на стрелбището и преодолявайки дистанцията за 39:07,05 мин. За 29-годишния французин това е втора титла и общо четвърти медал от началото на XXIV зимни игри след златния в индивидуалния старт на 20 км и сребърните в спринта на 10 км и в смесената щафета на 4х6 км.
Вицешампион в преследването стана Тарей Бьо с 1 грешка и изоставане от 28,6 сек., а за бронза се пребори Едуард Латипов от Руския олимпийски комитет също с 1 грешка и пасив от 35,3 сек.
В състезанието участваха още двама български национали, които обаче останаха на опашката в класирането. Дебютантът на олимпиада Благой Тодев се нареди 53-ти с 6 грешки (+7:57,5 мин.), а Антон Синапов е 55-и със 7 грешки (+8:00,8 мин.). До финала стигнаха 58 състезатели.
ПРИ ЖЕНИТЕ
В проведеното по-рано днес преследване в биатлона на 10 км при жените също имаше българско присъствие. След чудесното си представяне в спринта на 7,5 км водещата ни състезателка при дамите Милена Тодорова стартира 17-а, но финишира едва 31-ва, след като допусна 6 грешки и изостана с 4:33,7 мин.
"Всичко започна добре и приключи зле. Общо взето, лошо състезание", обобщи Тодорова. Годеницата на Владимир Илиев добави:
"За съжаление за мен най-големият проблем този сезон е стрелбата ми от прав и още по-големият е, че просто не усещам къде са тези изпуснати изстрели, не мога да си разбера грешката. Това ме разочарова, но се надявам до края на сезона да успея да намеря някакво решение, за да мога през лятото да работя точно върху това."
Българката не смята, че снеговалежът и лошото време са оказали влияние: "Условията са еднакви за всички."
Олимпийска шампионка стана Марте Олсбу Рьойселанд (Нор), която дублира титлата си от спринта с време 34:46,9 мин. (1 грешка). 31-годишната норвежка вече има три златни (като се добави този в смесената щафета) и един бронзов медал (на 15 км индивидуално) от игрите в Пекин `22.
Нейни подгласнички в преследването станаха Елвира Йоберг (Шв) с 3 грешки (+1:36,5 мин.) и Тирил Екхоф (Нор) също с 3 грешки (+1:48,7 мин.).