Медия без
политическа реклама

Майкрософт: 42 страни, подкрепящи Киев, са ударени от руски хакери

Главната цел са били САЩ, следвани от Полша, която е основният канал за военна помощ за Украйна, а само Естония се е защитила при всички атаки

23 Юни 2022

Действащи от името на руската държава хакери са извършвали "стратегически шпионаж" срещу правителства, мозъчни тръстове, компании и хуманитарни организации в 42 страни, подкрепящи Киев, се казва в доклад на "Майкрософт", цитиран от Асошиейтед прес и БТА.

"От началото на войната руските кибератаки срещу съюзници на Украйна са били успешни в 29 процента от случаите", пише президентът на софтуерния гигант Брад Смит и допълва, че в поне една четвърт от успешните атаки е имало кражба на данни.

"След сформирането на коалиция от страни в защита на Украйна руските разузнавателни служби засилиха проникването в компютърни мрежи и шпионските си действия срещу правителства на страни съюзници на Украйна", заяви Смит.

Държавният департамент на САЩ дава 10 милиона долара награда за информация за 6 човека от руското военно разузнаване, известно още като ГРУ.

Близо две трети от мишените на кибершпионажа са членки на НАТО. Главната цел са били САЩ, следвани от Полша, която е основният канал за военна помощ за Украйна. През последните два месеца се наблюдава увеличение на хакерските атаки и срещу Дания, Норвегия, Финландия, Швеция и Турция.

Изненадващото изключение е Естония, където "Майкрософт" не са засекли нито едно киберпроникване от началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари. Компанията отдава това на факта, че Естония е възприела така наречените облачни технологии (cloud computing), които правят по-лесно засичането на нарушители. В киберзащитата на някои европейски правителства продължава да има значителни слабости, констатира "Майкрософт", без да уточнява кои.

Хакерите проникнаха в системата на Министерството на финансите на САЩ и на Националната администрация за телекомуникации и информация и откраднаха данни, предаде Ройтерс, позовавайки се на информирани източници.

Половината от общо 128-те атакувани организации са държавни ведомства, а 12 процента са неправителствени структури, най-вече мозъчни тръстове и хуманитарни организации, се казва в 28-страничния доклад. Сред мишените са също компании от телекомуникационния, енергийния и отбранителния сектор.

В Милано болниците са блокирани вече втори ден заради хакерска атака, предава БНР.  Това доведе до големи затруднения в обслужването на пациентите. Хакерите искат откуп от 1,8 млн. евро.
Издирван от САЩ, ФБР и Интерпол руски хакер е задържан в Банско. Той е оставен в арест, докато пристигнат официално и документите по искането за неговата екстрадиция. https://segabg.

 

Още по темата