Медия без
политическа реклама

Лекари станаха медицински сестри в Дулово

Днес властите в градчето се събират да търсят изход от кризата в местната болница след колективните оставки на персонала на Ковид-отделението

25 Авг. 2020
министерство на здравеопазването
Здравният министър коментира ситуацията в Дулово от Бургас, където бе "впечатлен от създадената организация и изключителна координация".

Днес се очаква развръзка на кризата в болницата в Дулово, започнала преди седмица с колективните оставки на медицинските сестри и санитарите от Ковид-отделението. На заседание на общинския съвет ще се решава как да се излезе от ситуацията, като за участие са поканени и напусналите служители, и техният началник д-р Константин Попов.

Миналия четвъртък 16 работещи в отделението подадоха оставки, като обявиха, че нито искат по-високо заплащане, нито се оплакват от липса на предпазно облекло, а просто са на ръба на силите си. В резултат на това тяхната работа бе поета от лекари. В Дулово в момента се лекуват само двама пациенти с Ковид-19, за тях се грижат трима лекари, другите болни от града са в МБАЛ-Силистра, тъй като на място липсват инфекционисти.

Специалистите по здравни грижи сами са дали съгласие да започнат работа в Ковид-сектора на вътрешното отделение, а след по-малко от две седмици работа са се отказали от този ангажимент, съобщи вчера кметът д-р Юксел Ахмед пред БНР. В последните дни напусналите бяха засипани с критики. "Не приемам такава позиция на медицински специалисти, които от страх си подбират пациентите", обяви пред Радио Шумен д-р Даниела Костадинова, директор на болницата в Силистра, където се лекуват двама от заразените в Дулово. Д-р Костадинова обясни, че при тях има шестима пациенти с Ковид-19 в интензивното отделение и деветима в инфекциозното.

"Аз съм лекар. Полагал съм клетва. Лекарите винаги сме работили рамо до рамо с медицинските сестри. Никога не съм си представял, че мога да подбирам пациентите си по някакъв начин. Тези колеги работят в Дулово, те са хора от този град. Този град разчита на тях. Какво ще стане, ако утре откажат да лекуват хора с инфаркт, защото са трудни за обслужване? А ако откажат да обслужват родилки, защото е много напрегнато? Тогава къде е медицината, къде е милосърдието, къде е клетвата на Флорънс Найтингейл? Нямаме право да избираме, всички хора разчитат на нас и всички те са равни", емоционално заяви и здравният министър проф. Костадин Ангелов.

 

Още по темата