Още 43 случая на Делта вариант на SARS-CoV-2, известен като Индийски вариант, и един случай на Бета вариант, известен като Южноафрикански, са установени от Националния център по заразни и паразитни болести чрез целогеномно секвениране, съобщават от здравното министерство.
В края на юни бяха установени 7 случая на заразени с делта вариант - при работещи в столичния електротранспорт.
Анализирани са общо 95 клинични проби, като при 93 от тях са установени вирусни варианти с повишено значение за общественото здраве. От тях: 49 (51.6%) са Алфа (британски), 43 (45.3%) са Делта (индийски) и 1 (1.1%) е Бета (южноафрикански). Пробите са взети от пациенти с COVID-19 в периода 1-25 юни 2021 г. и са от 14 области на страната.
Човекът с южноафриканския вариант е от София. 33-ма от 43-та с Делта вариант също са от столицата. С този вариант са се заразили и 4 човека от София област, двама от Плевен и по един от Варна, Кюстендил, Перник и Видин. Три от лицата, при които е установен Делта вариантът на COVID-19, са починали. Седем са хоспитализирани, 8- излекувани, а 25 - пратени за домашно лечение,
Министерството на здравеопазването за пореден път призова хората да подходят отговорно към собственото си здраве и това на своите близки, като изберат ваксината срещу COVID-19. Прогнозите на експертите са, че до края на септември Делта вариантът ще стане доминиращ и в България.
ПРОГНОЗА
Следващият пик на Covid-19 в България може да настъпи и по-рано от септември. Това прогнозира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев по Би Ти Ви. Според него в България се наблюдава едно закъснение от месец-месец и половина след възникнала някъде другаде в Европа вълна на заболели от коронавирус. "В момента огънят гори в Русия, Кипър и Испания. По техните стъпки вървят Нидерландия, Швеция и Ирландия. Вносът в България неминуемо ще продължи, макар че ми е трудно да кажа дали той ще дойде от туристите по Черноморието. Точно затова предприехме допълнителните ограничителни мерки за хората, пристигащи от Русия, Кипър и Испания. Те все още не са в червената зона, но няма смисъл да чакаме да стигнат до нея. Искаме вече PCR на всички влизащи от Русия, за да не допуснем внос на вируса от тяхна страна", мотивира се д-р Кунчев.
Главният инспектор призна, че темповете на ваксинация в страната продължават да не са добри. "Реално ще постигнем колективен имунитет при ваксиранирани между 30 000 и 35 000 дневно. В същото време досега средно дневно ваксинираните не надвишават 15 000 души. Има къде да растат още процентите. Кажете как друга информация да дадем, за да мотивираме хората? 98 на сто от починалите с Covid 19 в САЩ са неимунизирани. Знаете ли колко починали са имунизирани - 0,8 на сто", съобщи той.
ДАННИТЕ ДНЕС
Регистрираните нови случаи на коронавирус у нас през изминалото денонощие са 87, което е с 11 човека по-малко спрямо вчера. За последното денонощие са направени общо 14 174 теста, oт които 2974 са PCR, а 16633 са с бърз антигенен тест. Това означава, че новите случаи са 0,6 % от всички тествани. Така общият брой на потвърдените случаи става 422 238, от които активни са 8 196.
2 души са починали, сочат данните на Единния информационен портал. Намалява броят на нуждаещите се от интензивно лечение – сега те са 111 от общо 961 хоспитализирани.
306 са излекуванит през последното денонощие, а общият им брой е 395 915. Поставените дози ваксини са общо 1 810 576, като 11 712 са ваксинирани за денонощието. Разпределението на заболелите по области по настоящ адрес на лицата е, както следва: Благоевград - 1; Бургас - 12; Варна - 3; Велико Търново - 6; Видин - 2; Враца – 5; Габрово – 0; Добрич – 2; Кърджали – 0; Кюстендил - 1; Ловеч - 0; Монтана – 1; Пазарджик -0; Перник - 0; Плевен - 3; Пловдив - 8; Разград – 0; Русе - 0; Силистра - 2; Сливен - 4; Смолян - 0; София област - 6; София град - 14; Стара Загора – 8; Търговище – 1; Хасково - 5; Шумен - 2; Ямбол – 1.