Медия без
политическа реклама

Двата дълги уикенда са с прогноза за дъждовно време

И септември ще е по-топъл от обичайното

02 Септ. 2024Обновена

Месечна прогноза за септември на Националния институт по метеорология и хидрология, представена от Анастасия Кирилова. ☀️🌡️🌦️⛈️

Posted by Прогнозата за времето, НИМХ on Wednesday, August 28, 2024

И през този месец температурите ще бъдат по-високи от обичайното за сезона, показва месечната прогноза на Националния институт по метеорология и хидрология. Валежите ще са около нормата. Най-ниските температури ще бъдат между 7 и 12 градуса, а най-високите - между 32 и 37 градуса.

През първото десетдневие ще преобладава слънчево време, а температурите ще са над нормите - до 33-35 градуса. По-голяма вероятност за валежи има около 4-7 септември, точно когато е дългият уикенд.

Второто десетдневие ще започне също със слънчево време, дъждове ще има в периода 13-18 септември, а след това отново ще е топло и сухо.

През третото десетдневие вероятност за дъждовно време има в началото на периода - 21-25 септември, точно когато е другият дълъг уикенд около 22 септември, а след 26-и отново ще е слънчево.

През септември има два дълги уикенда. Около 6 септември - Денят на Съединението, почивните дни са от петък до неделя (6-8 септември). За 22 септември - Денят на Независимостта, почивните дни са събота-понеделник (21-23 септември). Припомняме защо се получава така - когато официалният празник се пада в почивен ден, в случая неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени, затова 23 септември – понеделник, е почивен ден.

Ако човек трябва да работи през тези дни, Главната инспекция по труда обясни какво трябва да бъде възнаграждението. Повече за това:

септември 2024 г. е официален празник, който се компенсира с допълнителен почивен ден, тъй като се пада в неделя.

 

РАВНОСМЕТКА

Тези дни НИМХ обобщи и изминалия август. Това е един от най-топлите месеци август от 1930 г. насам. Средните месечни температури са между 21 и 28 градуса и имат отклонение от месечната норма между плюс 1 и плюс 4 градуса. Най-високата измерена температура е 41.6 градуса на 14 август в Новачене, обл. Плевен. Най-ниската минимална температура в станция в населено място e плюс 6 градуса на 7 август в Чепеларе, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 4.1 градуса на връх Мусала на 27 август. В София най-високата измерена температура е 36.7 градуса на 15 август, а най-ниската – плюс 11.5 градуса на 7 август.

Това е един от най-сухите месеци август от 2014 г. насам. В по-голямата част от страната месечните суми на валежите са между 2 и 50% от климатичната норма. В голяма част от Източна България и планинските масиви на Южна България месечните суми на валежите са между 50 и 150% от климатичната норма. Само в отделни станции има месечни суми на валежа над 150% (Ивайловград 235%). Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 112 мм от дъжд в с. Дуранкулак, обл. Добрич, на 30 август. Валежи от град има регистрирани в 6 дни от месеца, най-много – на 21 август в 11 станции.

 

Последвайте ни и в google news бутон