Медия без
политическа реклама

"Инерком" не се отказва от сделката за активите на ЧЕЗ

21 Септ. 2018
Снимка: Архив
Гинка Върбакова

Компанията „Инерком България“ продължава да настоява да купи активите на чешката държавна компания ЧЕЗ в България. Тя отново е отправила искане до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за разрешение. Това става ясно от съобщение до медиите, разпространено от "Инерком".

"Днес, 21 септември 2018 г., „Инерком България“ ЕАД, след значителна промяна в обстоятелствата и отстраняването на всички предпоставки и изразени опасения от Комисията за защита на конкуренцията по предстоящата концентрация, подаде в Комисията ново уведомление по реда на чл. 79, ал. 1 от ЗЗК. В групата на "Инерком" беше извършено преструктуриране, в резултат на което дружествата -производители на електрическа енергия от фотоволтаични централи, не са част от портфолиото й. Планираната концентрация ще бъде осъществена въз основа на договора за покупка на акции, сключен на 23 февруари 2018 г. между „ЧЕЗ“ а.с. и „ЧЕЗ Бългериън Инвестмънтс“ БиВи  от една страна, като продавачи, и „Инерком България“ ЕАД като купувач. Надяваме се на бързо решение от страна на КЗК след отстраняването на установените от Комисията предпоставки за създаване на концентрация", гласи текстът на съобщението на кандидат-купувача на ЧЕЗ.

Комисията за защита на конкуренцията забрани сделката на "Инерком" за активите на ЧЕЗ в България с формалното основание за възможна концентрация, тъй като и чешкото дружество, и фирмата "Инерком" на Гинка Върбакова имат соларни паркове. "Инерком" и ЧЕЗ обжалваха решението на КЗК във Върховния административен съд, но делото бе насрочено за май идната година. Според предварителния договор между "Инерком" и ЧЕЗ обаче пазарджишката фирма трябва да плати по сделката 340 милиона евро до края на ноември.

Междувременно, както писа наскоро и в. "Сега", Гинка Върбакова започна да се освобождава от бизнеса си със соларни паркове. Преди дни от КЗК обаче коментираха пред Медиапул, че решението им за забрана на сделката между "Инерком" и ЧЕЗ не съдържа условия за раздяла с активи като предпоставка за последващо разрешение на сделката. То подлежи само на обжалване пред Върховния административен съд и крайната дума е неговата.

Сделката за ЧЕЗ, което осигурява тока на цяла Западна България, предизвика скандал в началото на тази година след съмнения за начина на финансиране и за задкулисни игри и предизвика намесата както на правителствата, така и на политици от двете страни.