Медия без
политическа реклама

Каква е връзката на „Групата Вагнер“ с убийството на руски журналисти в ЦАР

Експерти смятат, че частното формирование действа със знанието на Кремъл, но е слабо вероятно да е замесено в убийството

Дмитрий Уткин - най-вдясно, създател на военната компания "Вагнер", на 9 декември 2016 г. на церемония по награждаване на героите на Отечеството. Тогава говорителят на президента Путин коментира, че Путин се е снимал с много от присъствалите на церемонията, но не е имал отделна среща с представителите на "Вагнер". "Уткин е кавалер на Орден за мъжество и е от Новгородска област, на церемонията бяха поканени герои на Русия и кавалери на Ордена за мъжество", казва Песков. Докато е служил в разузнаването, агентурното име на Уткин е било Вагнер.
Lenta.ru
Дмитрий Уткин - най-вдясно, създател на военната компания "Вагнер", на 9 декември 2016 г. на церемония по награждаване на героите на Отечеството. Тогава говорителят на президента Путин коментира, че Путин се е снимал с много от присъствалите на церемонията, но не е имал отделна среща с представителите на "Вагнер". "Уткин е кавалер на Орден за мъжество и е от Новгородска област, на церемонията бяха поканени герои на Русия и кавалери на Ордена за мъжество", казва Песков. Докато е служил в разузнаването, агентурното име на Уткин е било Вагнер.

Руската „Група Вагнер“ отново се появи в новините, след като в Централноафриканската република (ЦАР) на 31 юли бяха убити трима руски журналисти, разследващи дейността на частната армия от наемници.

Групата е участвала в конфликтите в Украйна и Сирия, също така е изпращала свои наемници в ЦАР и Судан, твърдят информации на западни и руски независими медии, както и чужди правителства.

Журналистите Кирил Радченко, Александър Расторгуев и Орхан Джемал пристигнали в ЦАР, за да снимат филм за дейността на „Вагнер“, съобщиха от медийната организация, за която журналистите работели.

Анализатори казват, че Москва използва тази частна военна компания, за да може да извършва военна дейност в горещи конфликти и да не съобщава официално за жертвите. Според руското законодателство съществуването на частно военно формирование е незаконно.

Военният експерт от Москва Павел Фелгенхауер каза за Франс прес, че „Вагнер“ най-вероятно гледа на своите операции в ЦАР като на възможност за бизнес, отколкото като на военно начинание. „Можем да приемем, че от Кремъл са дали зелена светлина за действията на „Вагнер“ в ЦАР, когато ръководството на страната посети Русия (през май тази година)“, каза той.

„Без одобрението от Кремъл „Вагнер“ нямаше да са там.“

Той каза, че наемниците в Африка получават доста по-високо заплащане отколкото тези, които участват в конфликта в Източна Украйна, което прави начинанието по-привлекателно за потенциални участници в него.

Очевидно работата на групата в ЦАР се води паралелно с официалните задачи на Русия в страната. През декември на Москва беше разрешено от ООН да осигурява оръжие и обучение на въоръжените сили на ЦАР.

 

Фабрика за тролове

 

„Вагнер“ е създадена от бившия офицер от руското разузнаване Дмитрий Уткин, който беше част от първия конвой наемници, изпратени в Сирия през 2013 г. - много преди официалното включване на Москва в конфликта.

Групата е финансирана от приятел на президента Владимир Путин, Евгений Пригожин, според западни и руски медии.

Пригожин е бизнесмен от Санкт Петербург, който е направил състояние с кетъринг, преди да подпише големи договори с руската армия и правителството. Той също така е обвинен от американски съд, че е създал „фабрика от тролове“ в интернет, която се опитала да повлияе на президентските избори през 2016 г. в полза на Доналд Тръмп.

Дейността на „Групата Вагнер“ в Сирия привлече вниманието през февруари след смъртта на няколко от служителите ѝ там. Различни медии съобщиха за до 200 смъртни случая при атака на САЩ срещу войници на  серийския режим в Деир ез-Зор. Екипът за разузнаване при конфликти - група от руски разследващи блогъри - установи, че десетки от тях са членове на „Групата Вагнер".

След дни мълчание Москва призна, че петима руски граждани са били убити и десетки са били ранени при атаката, заявявайки, че са в Сирия "по собствена инициатива".

"Герои на Отечеството"

Отговорът беше подобен на официалната линия на Москва в Източна Украйна, където конфликт между украинската армия и проруските сепаратисти отне живота на повече от 10 000 души от 2014 г. насам.

Основателят Уткин и „Групата Вагнер" са били включени в черния списък на американското министерство на финансите през 2016 г., че "са наели и изпратили войници да се бият заедно със сепаратистите в Източна Украйна".

Самият Уткин се присъедини към редиците на сепаратистките сили там през първата година от конфликта.

Кремъл непрекъснато отхвърля обвиненията от Киев и Запада за военното си присъствие в региона, настоявайки, че руснаците, които се бият там, са "доброволци".

През 2016 г. Уткин участва в предавана по телевизията церемония в Кремъл за „почитане на героите на Отечеството“ и беше сниман до Путин.

Разследването на дейността на „Групата Вагнер“ вече се доказа като опасно за журналистите.

Журналист, който разследваше дейността на групата в Сирия, умря през април, след като падна от балкона на жилището си на петия етаж в град Екатеринбург.

Анализаторът Фелгенхауер каза, че смята за малко вероятно журналистите в ЦАР да са били убити от членове на „Групата Вагнер“. „Но това е добра реклама за тях. Вероятно някой друг африкански лидер ще чуе за „Групата Вагнер“ покрай тези убийства и ще поиска за себе си някои руски наемници“, каза той пред Франс прес.

Последвайте ни и в google news бутон