Канада ще се присъедини към новото търговско споразумение, което САЩ и Мексико сключиха по-рано тази година. Сделката между трите държави ще замени 24-годишното Северноамериканско споразумение за свободна търговия, познато като НАФТА. Това беше обявена рано днес от търговския представител на САЩ Робърт Лайтхайзър и министъра на външните работи на Канада Кристия Фрийланд.
Канада се включи в преговорите едва след като САЩ и Мексико постигнаха съгласие, тъй като двете страни трябваше да изяснят някои разногласия помежду си. Предоговарянето на дългогодишната сделка се случва по настояване на президента Доналд Тръмп, според когото НАФТА действа против американските интереси.
Участието на Канада поставя край на месеци несигурност относно бъдещето на една от най-големите зони за свободна търговия в света. При обявяването на споразумението с Мексико Доналд Тръмп заяви, че се надява то да бъде запазено във формата тристранен пакт, но намекна, че е готов да продължи и без Канада. Търговските представители на САЩ и Канада са постигнали сделката часове преди крайния срок за изпращане на документа на американския Конгрес – полунощ местно време. Ако бъде гласувано и в трите държави, споразумението между САЩ, Мексико и Канада, или USMCA, ще влезе в сила още през ноември т.г.
Канада ще осигури на американските производители достъп до 3.5% от пазара си за млечни продукти, който се оценява на 16 млрд. долара годишно.
Канада е успяла да запази механизма за решаване на спорове, с който ще защити индустрията си за дървен материал и други сектори от антидъмпинговите мита на САЩ.
Тръмп запазва правото си да наложи 25% мита върху вноса на автомобили от цял свят, но Канада и Мексико ще бъдат освободени, като е определена вносна квота. Освен това 75% от автомобилните части трябва да бъдат произведени в трите държави спрямо настоящите 62.5%. Преходният период за това е пет години. Друга промяна е, че 40% от стойността на автомобилите трябва да са произведени в райони със средно заплащане от 16 долара на час. Канада няма да спре да субсидира културния си сектор въпреки протестите на САЩ. Новото споразумение включва глава, посветена на опазването на околната среда, в която са посочени "строги правила". Защитата на интелектуалната собственост е "безпрецедентна" в новото споразумение, отбелязва АФП.
USMCA включва механизми, с които да не се допуска "манипулиране" на валутните курсове. Споразумението ще бъде подписано за срок от 16 години с възможност да бъде преразглеждане на всяка шеста година.