Медия без
политическа реклама

КНСБ отново поиска отмяна на плоския данък

14 Септ. 2018
СНИМКА: ИЛИЯНА КИРИЛОВА
Пламен Димитров

От КНСБ за пореден път настояха за отмяна на плоския данък. Това стана по време на дискусия на тема "Десет години плосък данък в България", организирана от синдиката и фондация "Фридрих Еберт". Сегашната система ощетява бедните хора, бе основната теза при обсъжданията.

Според проучване на фондацията, заради промяната в облагането и влизането в сила на 10-процентния плосък данък ножицата между бедни и богати се е разтворила още повече, а неравенствата между класите в страната се задълбочават.

От КНСБ традиционно настояват за въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата и предлагат запазване на десет процента данък за останалите доходи. "11 икономики в Европа имат необлагаем минимум,  който е равен на минималната им работна заплата, а в същото време други 14 страни от ЕС прилагат някакви форми на необлагаема основа под различна форма. Единствените държави в ЕС, които не прилагат под никаква форма необлагаема основа са България, Унгария и Хърватия", заяви президентът на синдиката Пламен Димитров.

Бившият премиер Иван Костов, който участва в дискусията, бе доста по-радикален от синдикалистите, предаде БНР. "Препоръката ни, която очевидно не е изпълнима при сегашните предпочитания на българските избиратели, е да се възстанови данъчно-осигурителната система от реформата преди 2001 година. Тя беше с необлагаем минимум, имаше прогресивна скала, която пречеше да има тези големи заобикаляния на данъчните и осигурителните вноски", препоръча Костов.

Финансовият министър Владислав Горанов от своя страна коментира: "Ако идеята е да борим само с неравенството и да заменим сегашното пропорционално с ново прогресивно облагане в рамките на същия фискален резултат, безспорен е извода, че средната класа значително ще повиши това, което се отделя за бюджета. Обратното, ако искаме да запазим приблизително сегашните нива на облагане, въвеждайки само необлагаем минимум, бюджетът ще загуби при различни оценки между милиард и два милиарда лева", каза той, цитиран от националното радио. Финансовият министър неднократно е подчертавал, че сега не е моментът за промени в данъчната система.

Данните за бюджета обаче са в полза на единното облагане, припомня Инвестор.бг. Агенцията цитира проучване на икономистите от Института за пазарна икономика (ИПИ), което показа, че от 2009 г. насам (плоският данък бе въведен през 2008 г.) налогът върху доходите е единственият, при който няма нито една година, в която да намалява, а приходите се увеличават трайно, въпреки загубените работни места по време на кризата.