Кристалина Георгиева повече не се обсъжда за висок пост в ЕС, включително и за председател на Европейския съвет на мястото на Доналд Туск, стана ясно от изявление на премиера Бойко Борисов в една от паузите на маратонското заседание на Европейския съвет. Тя няма подкрепа от него и за върховен представител на ЕС по външната политика и сигурността.
"На глупости се наслушах и не желая да ги коментирам, заяви той. Мария Габриел е еврокомисар, който правителството ще потвърди за следващия избор. Някои предлагат да бъде върховен представител (по външната политика). Италианците, вишеградците предлагат Кристалина Георгиева за този пост, тъй като за Съвета отпадна, за Комисията отпадна. Пакетът върви (Франс) Тимерманс и (Манфред) Вебер. Аз отказах поста за върховен представител по външната политика, защото бихме загубили позицията на комисар. Какво е по-важно за нас: комисар с реален ресор или върховен преговарящ? Представете си, което е много вероятно, страните от Западните Балкани да не бъдат поканени. И тогава косовари, македонци, албанци, сърби ще казват "Заради българката не стана". Просто считам, че на нас ни трябва реален ресор и човек в Комисията. Поддържаме връзка (с Кристалина Георгиева) - вчера говорих с нея, преди малко говорих с нея. Кристалина Георгиева е (кандидат) за поста председател на Европейската комисия, но няма мнозинство. Но беше обсъждана и за председател на Съвета, и за върховен представител (по външната политика и сигурността) и за върховен главнокомандващ, всичко...".
Според неназовани източници от ЕС именно Кристалина Георгиева е била причината срещата на върха да се провали, съобщи Асошиейтед прес.
Бившият шведски министър-председател и външен министър Карл Билд се усъмни в способностите на Мария Габриел да бъде следващия външен министър на Европейския съюз. "Слухът е, че Мария Габриел е предложена от ЕНП като върховен представител на ЕС. Ако е истина, мъдростта зад този ход ми убягва", написа Билд в Туитър. "Във въртележката на Европейския съвет тази нощ /снощи – бел.ред./ искрено се надявам да бъде отделено внимание на назначаването на опитен и с тежест върховен представител. Външната политика в днешния по-оспорван, сложен и пълен с конфликти свят не е за аматьори", написа още той в социалната мрежа, без да споменава името на Габриел.
Карл Билд е министър-председател на Швеция в периода от 1991 до 1994 г., който съвпадна с кървавите войни в бивша Югославия. Той беше специален представител на Европейския съюз за бивша Югославия от юни 1995 г. и съпредседател на Дейтънската мирна конференция, която прекрати войната в Босна. Билд беше върховен представител за Босна в следвоенния период от 1995 до 1997 г. От 2006 до 2014 г. Билд беше външен министър на своята страна.