Кристалина Георгиева ще оглави Световната банка на 1 февруари, когато сегашният президент на финансовата институция - Джим Йон Ким ще напусне. 59-годишният Ким, бивш ръководител на колежа "Дартмут", има още три години от своя мандат, но е решил да напусне банката, за да работи по инфраструктурни проекти.
Според съобщението на Световната банка той е обявил, че незабавно ще се присъедини към една фирма и ще се съсредоточи върху укрепване на инфраструктурата в развиващите се страни. Ким бе предложен от президента на САЩ Барак Обама и застана начело на Световната банка през 2012 г. Номинацията му бе изненадваща, тъй като по образование той е лекар и е известен като антрополог, а не като финансист или макроикономист.
След напускането му, главният изпълнителен директор на банката - Кристалина Георгиева, ще поеме временно ръководния пост в Световната банка от 1 февруари.
По традиция президентът на Световната банка винаги е американец, а ръководството на Международния валутен фонд (МВФ) се поверява на европеец.
65-годишната Кристалина Георгиева, която от февруари 2015 г. беше еврокомисар по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи, напусна поста си в началото на на 2017-а и обяви, че е поканена лично от президента на Световната банка да поеме поста главен изпълнителен директор. На нейното място, като еврокомисар от България, но с нов ресор - цифрова икономика и цифрово общество, бе избрана Мария Габриел.
През 2016 г. Георгиева бе предложението на правителство на Бойко Борисов за нов Генерален секретар на ООН. Само че предишната номинация - Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, не се оттегли и се стигна до уникална в световната история една държава да има две предложения за високия пост. В крайна сметка ООН бе оглавена от португалеца Антониу Гутериш.