От 7 до10 дни след поставянето на втората доза от ваксината можем да говорим за постигане на максимален имунитет срещу коронавируса. Това обясни проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата, пред Нова телевизия.
"Когато една ваксина е разрешена от лекарствена агенция, в нашия случай ЕАЛ, значи тя отговаря на доста тежки критерии. Няма друг такъв продукт в медицината, който да е поставен на толкова голям контрол. Щом е минала през тази цедка, значи тя е с доказана ефективност и безопасност", коментира от своя страна главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, който заедно с Гетов отговаряха на зрителски въпроси.
Кунчев посъветва хората, които имат хронично заболяване, да разговарят за типа ваксина, която възнамеряват да си поставят, с лекуващия ги лекар.
На въпрос могат ли да се ваксинират онкоболни и преминали химиотерапия, Гетов отговори: "Когато пациентите са в ремисия, няма проблем да се поставя. 2-3 седмици преди или след преминат терапевтичен курс няма проблем да се поставят".
Според Ангел Кунчев е логично да се започне имунизацията с хронично болните и след това с възрастните хора. Но преценката е на личния лекар, защото той знае най-добре състоянието на пациента.
Запитан колко време хората, ваксинирали се с препарата на "Астра Зенека", ще имат развит имунитет, Гетов каза:" Зависи кога се мери имунитета и наличието на антитела. Ако го вземате след първата имунизация, е едно, след месец друго. Максималната ефикасност след втората доза след седем до десет дни, можем да говорим за стабилен имунитет и достигане на максимален брой антитела. След първата доза се осигурява частична защита. Ако се заразите, няма да го прекарате толкова тежко и няма да попаднете в болница".
Моят съвет е на този етап жените да се въздържат от ваксина, ако искат да забременеят. Ще видим в следващите две години оценките за безопасност, препоръча Гетов.
През лятото и ранната есен България ще разполага с всички ваксини, за които сме сключили договор, каза още доц. Кунчев. В момента пък било трудно човек да се имунизира с ваксина, която иска, защото все още сме в началото на ваксинацията и няма много ваксини. Затова, ако човек иска да се имунизира с определена ваксина, ще трябва да изчака до лятото, допълни той.
Хората, които са без личен лекар, могат да се ваксинират, след като приключи фазата при личните лекари. Най-добре е да се заявят в РЗИ и от там да ги насочат, обясни Кунчев.
Хората, които са на антитромботична терапия, трябва да предупредят лекаря си, за да не получат кръвоизлив на мястото на убождането, предупреди Гетов.