Повече от 4 часа продължи срещата на здравния министър Кирил Ананиев с протестиращите медицински сестри. По-рано през деня те предупредиха, че няма да напуснат сградата на институцията с дни, докато не се стигне до консенсус между двете страни. След 4-часовата среща сестрите все пак излязоха от сградата и обясниха, че този път има желание за диалог и промени.
Следващият разговор е насрочен за след 1 месец. "Ние бяхме решили да останем вътре наистина. Но има добрата воля нещо да се случи. Нашите заплати са все така нищожни, задълбочава се кризата, колегите напускат България. Едвам връзваме графиците", заяви Веселина Ганчева, една от медсестрите, присъстващи на срещата. „Донякъде стигнахме до консенсус. Имаше поети ангажименти, които се разбрахме с министъра и екипа му да ги коментираме когато бъдат изпълнени. Дали сме срок. След един месец ще имаме нова среща и тогава ще видим докъде са стигнали”, допълни Ганчева и уточни, исканията им са записани в декларация.
„Едно от важните неща, за които министърът пое ангажимент да направи, е лично той, както и министерството, да подкрепят законовите промени, които сме вкарали в народното събрание, а именно: промяна на Закона за съсловните организации, които касаят отделни съсловни организации за всяка регулирана професия”, добави председателят на Сдружението на фелдшерите в България Александър Александров.
Медицинските специалисти обявиха, че министър Ананиев е обещал да контролира разходването на отпуснатите 200 млн. лв. и те да отидат за повишение на заплатите, но дали това ще се случи, ще се разбере чак когато бъде приет бюджетът. Повишението на възнагражденията им трябва да стане факт от края на годината или най-късно в началото на 2020 г. Сестрите продължават да искат минимум 1120 лева заплата. Това обаче няма да реши кадровия проблем, алармираха те и призоваха стандартът да не е сестра спрямо лекар, а спрямо пациентите.
Мая Илиева, която преди няколко месеца поведе протестите на медицинските сестри, каза, че е бил обсъден въпросът и със заплащането на нощния труд, който в много болници надвишава 60 ч. Допълнителната ставка за него е между 0,25 лв. и 1 лв., която според тях е недостатъчна и в разрез с Кодекса на труда. Илиева съобщи още, че ще бъде намерен начин здравните заведения да не бъдат търговски дружества, защото хората трябва да бъдат пациенти, а не клиенти. Все още не е решено с какъв статут ще бъдат заменени, но според протестиращите Ананиев вече е разбрал, че е наложително те да не бъдат търговски дружества.
По-рано медицинските специалисти блокираха за около 30 мин. с жива верига движението в двете посоки по бул. „Княгиня Мария Луиза”, като пропускаха само трамваите. Специализантите се обявиха срещу промените в Наредба 1 за придобиване на специалност в системата на здравеопазването. „Тук сме, за да може да отстояваме правата си за по-достойни условия на труд, по-достойно заплащане, да имаме избор къде да специализираме, как да работим, какво да работим. Проблемите са да намеря точното място за специализация. Не ми харесва ограничението, което държавата ми налага, а именно да работя на място, където не искам, за пари, които са недостатъчни за моя труд, образование и квалификация. Просто искам да имам свободния избор да работя където искам, каквато специалност аз поискам и със сравнително добро заплащане”, заяви Константин Кирилов, който през 2020 г. завършва медицина в МУ-София. Според него заплатата на един специализант трябва да е между 1500 и 2000 лв.