Медия без
политическа реклама

Медийната комисия прие закона на Пеевски за 5 минути

Предвижда се разкриване на истинския собственик на всяко средството за масова информация, но няма кой да проверява верни ли са данните

25 Окт. 2018Обновена
Архив СЕГА
Депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски са съвносители на допълненията на медийния закон.

За близо 5 минути, без никакви дебати и с пълно единодушие водещата парламентарна комисия прие окончателно днес текстовете от касаещия медиите закон, чийто основен вносител е депутатът от ДПС и бизнесмен Делян Пеевски, съобщи "Дневник". Председателят на комисията по култура и медии Вежди Рашидов от ГЕРБ подканяше колегите си за изказвания, но желаещи нямаше, и параграфите в доклада от осем страници бяха гласувани един след друг и приети с единодушие от депутатите от ГЕРБ, "БСП за България", "Обединени патриоти", ДПС и "Воля". Очаквано Делян Пеевски не присъстваше на заседанието, но в залата бяха другите трима вносители от ДПС Велислава Кръстева, Хамид Хамид и Йордан Цонев.

Става въпрос за промени в закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения, който вече ще се казва закон за задължително депозиране на печатни и други произведения и за установяване на разпространителите и доставчиците на медийни услуги.

Според него "доставчиците на медийни услуги" - печатни, електронни и онлайн медии, се задължават да посочват на сайтовете кой е действителният им собственик и да декларират всяко получено финансиране в предходната календарна година, неговия размер и основание, а също и данни за лицата, които са го предоставили.

Други текстове предвиждат разпространителите на печатни издания да декларират и в Министерството на културата действителния собственик, както и броя на обектите за продажба на дребно. Ако последните са 1/3 от всички обекти, ще се праща информация в Комисията за защита на конкуренцията.

Осветляването на медийната собственост и финансиране ще става чрез Търговския регистър и чрез специален регистър в Министерството на културата, който ще е публичен. Санкцията за медия, която не подаде декларация в срок или подаде формуляр с невярно съдържание, ще е от 10 000 лв. до 15 000 лв., а при повторно нарушение – от 20 000 лв. до 30 000 лв.

Още при първото четене на закона обаче стана ясно, че поправките в закона са "проформа" и че няма кой да контролира верността на декларациите. Министерството на културата обясни, че не може да проверява дали номиналният собственик на медията съвпада с този, който контролира редакционната политика, или не. "Това изисква от нас да правим медиен анализ на съдържанието, а това са специфични анализи, които не отговарят на професионалния профил на нашите експерти", заяви зам.-министърът на културата Румен Димитров. 

Колегата на Пеевски Йордан Цонев призна, че целта на законопроекта е сведена само до деклариране и че не били включени по-стриктни мерки за изясняване на собствеността и на източниците на финансиране, за да не се стигнело до обвинения, че се прави опит за ограничаване на свободата на словото или пък за цензура. "Глоби ще се налагат само за неподаване на декларация. Министерството на културата няма да прави никакви анализи, никъде в законопроекта няма такива функции. Става дума за депозиране и съхраняване на информация", посочи Цонев, цитиран от "Медиапул".