Националите изпуснаха победата в Кипър (видео)

Тимът ни изравни в края на мача след слабо първо полувреме

16 Ноем. 2018
Фейсбук/Кипърска футболна федерация
Дебютантът Панайотис Закариу (вдясно) се радва на гола си срещу Бългапия.

Националният отбор по футбол не успя да победи Кипър в предпоследния си мач от група 3 на лига С в турнира Лига на нациите. Двубоят в Никозия завърши 1:1, за което може да съжалява тимът ни след по-силното си представяне след почивката в сравнение със съперника.

Пред първата част обаче националите ни играха доста слабо и позволиха на кипърците да поведат от първата си сериозна атака. В 25-ата мин. капитанът Ивелин Попов изгуби лековато топката в половината на домакините, които направиха бърза контраатака, завършена точно от дебютанта Панайотис Закариу.

Българският тим се осъзна едва в последните 5 минути преди почивката, когато бледото представяне до момента бе компенсирано набързо с три пропуснати положения - на Божидар Краев, Ивелин Попов и Георги Костадинов.

Пред второто полувреме вече много по-явно си пролича желанието на отбора ни да спечели. Шут на Тодор Неделев в 55-ата мин. бе спасен с мъка от вратаря на Кипър Костас Панаи, но даде знак на нашите да натиснат. Последваха две положения, при които имахме претенции за дузпа, неуважени от шведския рефер Мохамед Ал-Хаким. В 83-ата мин. Панаи геройски спаси сигурен гол след удар отблизо на Николай Бодуров. При третия опит вече съдията най-сетне отсъди дузпа - в 89-ата мин., за задържане на Ивелин Попов. С изпълнението се нагърби Николай Димитров, който изравни. Попадението не отказа българите да продължат да гонят победата и в допълнителното време удар на Васил Божиков беше изчистен от Николас Йоану на голлинията.

Отличителното бе също, че на вратата титуляр бе Георги Петков (42 години и 253 дни), който по този начин записа рекорд за най-възрастен европейски футболист, играл за националния си отбор в официален мач. Досегашното постижение бе поставено през 30-те години на миналия век от северноирландския вратар Елиша Скот - 42 години и 200 дни.
В другия двубой от групата Словения завърши също 1:1 като домакин срещу Норвегия, който обаче остава начело в групата с 10 т. и по-добра голова разлика от България. В последния си мач нашите национали посрещат словенците в София в понеделник. За тима ни обаче няма да играе Тодор Неделев заради наказание.

"Откакто аз съм в националния отбор това е един от мачовете, в които показваме най-голямо мъжество и хъс. И затова няма да позволя на никой да даже нещо срещу отбора или някой играч. Във футбола резултатът е най-важен. Преди от 4 удара бяхме вкарали 3 гола и спечелили 6 точки, сега ударите ги има, но точките ги няма. За мен бе важно желанието, но трябва и да надграждаме. Трябва да прибавим и други неща. Трябва и майсторство. Едното без другото не става.

Още в началото на участието ни в турнира не обещах класиране, сега стоя на същата позиция. Ще е много хубаво да сме първи, но се концентрираме върху мача със Словения", заяви пред БНТ селекционерът Петър Хубчев. И дори се пошегува: "Ако направим такива положения срещу словенците, дано влязат поне четири".