Медия без
политическа реклама

Новите случаи на COVID-19 в България стигнаха тримесечен пик

Третата вълна тръгна, имаме нужда от млади лекари, обяви директорът на МБАЛ-Благоевград

06 Март 2021Обновена
Илияна Кирилова

За първи път от началото на 2021 г. установените нови случаи на коронавирус в България надхвърлиха 3000 за денонощие. Според данните на Единния информационен портал Coronavirus.bg през последните 24 часа са направени 16 876 теста и 3004 от тях са били положителни. Това означава, че делът на заразените е 17,8% или почти 1/5 от изследваните.

От взетите нови проби 9957 са обработени с PCR тест, а 6919 - с бърз тест за антигени. Процентът на позитивни резултати е сходен - съответно 1838 (18,5%) и 1166 (16,9%).

За последен път толкова много новозаразени у нас имаше преди три месеца - 3097 на 11 декември. В първите два месеца на новата година се наблюдаваше известен спад на заболеваемостта, но от началото на март кривата отново тръгна нагоре и с изключение на четвъртък след празничния 3 март няма ден с под 2000 нови случая.

Общият брой потвърдени носители на вируса от началото на пандемията в страната достигна 258 385 души, като активните случаи в момента са 35 896. Към 0:00 ч. на 6 март хоспитализирани са 5463-ма, от тях в по-тежко състояние са 437 пациенти, настанени в интензивни отделения. Починали през последното денонощие са 65 души, с които броят на смъртните случаи в България, свързвани с COVID-19, нарасна на 10 571.

Оздравели за изминалите 24 часа са 1280 души и вече общо 211 918 българи са преболедували инфекцията. Вчера са поставени и нови 15 920 ваксини, като вече 284 464 души са получили поне една доза от препаратите на "Пфайзер", "Модерна" и "Астра Зенека". Втора доза е поставена на 49 938 души.

От новозаразените най-много са жители на столицата - в петък в София-град са регистрирани 734 души с коронавирус. На второ място е Бургас с 428 нови случая, а на трето е Пловдив с 208. Още четири области имат по над 100 новооткрити носители на заразата - Плевен (141), Варна (136), Стара Загора (121) и Благоевград (106).

 

ТРЕТА ВЪЛНА

"За съжаление навлизаме в третата вълна на пандемията - констатира директорът на МБАЛ-Благоевград д-р Огнян Митев. - Има области като столицата, където напрежението е по-голямо. Различното в тази трета поред вълна е, че започнаха да постъпват по-млади пациенти, иначе болестта, независимо от щамовете, протича по един и същи начин."

По думите му през последните дни се наблюдава плавно покачване на хоспитализираните с COVID-19 пациенти в Благоевград, но "на този етап ситуацията е под контрол". В местната МБАЛ са хоспитализирани близо 50 души, от тях шестима са в интензивното отделение.

"Притеснително е, че вирусът атакува вече предимно младите хора - добави д-р Митев. - Как се заразяват ли? От опита ни знаем, че предимно от децата – от детските градини и училищата, както и от гастарбайтери, завърнали се от чужбина. Важното обаче е, че това става след пряк контакт със заразени. За да не стига дотам, трябва да спазваме дистанция, да носим маски."

Явната тенденция за покачване на случаите на COVID-19 е причината, довела до решението за спиране на плановите операции и прием в УМБАЛСМ "Пирогов". Това заяви пред bTV проф. Николай Габровски, зам.-директор по лечебната дейност на столичното лечебно заведение и началник на клиниката по неврохурургия.

По думите му втората вълна на заразата е показала, че при пикове има рязка ескалация на заразените. Той даде пример, че от 3-4% положителни случаи на ден за няколко седмици процентът е достигнал близо 18. Той обясни, че в момента 90% от новозаразените са с британския вариант на COVID-19.

"В "Пирогов" малко повече от половината от COVID леглата са заети. Опитът ни показва, че веднъж тръгнали случаите, ескалацията е относително бърза. (...) Британският щам преобладава, преди няколко месеца имаше отделни случаи, в момента над 90% от случаите са с този британски щам – той се разпространява по-активно."

Попитан защо на този фон мерките у нас бяха разхлабени, той отговори, че рестрикциите отпадат постепенно и в области, където хората "имат какво да правят". Проф. Габровски обясни, че е въпрос на личен избор дали някой ще отиде на заведение или в търговски център.

"Животът трябва да продължи. Отдавна говорим, че всички страдаме от тази изолация. В момента се търси баланс между тези мерки и един относително нормален живот. Моят призив е, все пак, да бъдем отговорни", допълни той.

Ключови думи:

коронавирус, COVID-19, България

Още по темата