Медия без
политическа реклама

"Омикрон" стигна до Румъния

Само за ден над 200 000 гърци се записаха за бустерна доза

05 Дек. 2021Обновена
В южната ни съседка започнаха протести срещу задължителната ваксинация.
ЕПА/БГНЕС
В южната ни съседка започнаха протести срещу задължителната ваксинация.

Първи случаи на инфектирани с по-заразния "Омикрон" вариант на COVID-19 са били регистрирани в Румъния, информира bTV. Румънското здравно министерство съобщи, че е регистрирало първите два случая при 48-годишна жена и 59-годишен мъж. Те са изолирани в домовете си и нямат симптоми. Пристигнали са със специалния полет от Южна Африка във вторник. В самолета пътуваха и граждани на други държави, сред които и 10 българи.

В Гърция се отчита силен интерес за поставяне на бустерна доза от ваксината срещу COVID-19, разказва БНР. Масово се имунизират и хората над 60 години след въвеждане на глоби за неваксинирани. Само за ден над 200 000 души са се записали за бустерна доза в платформата за резервации.

Задължителното ваксиниране на хора над 60 години, месечните глоби от 100 евро, както и заплахата от новия вариант Омикрон доведоха до силно активизиране на програмата по ваксиниране. Рисковата група са хора над 60 години с придружаващи заболявания, констатират лекарите на първа линия в държавните болници. Бустерна доза могат да си поставят всички пълнолетни гърци 3 месеца след втората доза, съобщават от здравното министерство.

Задължителната ваксинация обаче предизвика протести в южната ни съседка.

Междувременно в Австрия, Германия и Испания избухна ново недоволство срещу ковид ограниченията. Над 40 хиляди души излязоха на протест в австрийската столица Виена заради плановете за задължителна ваксинация, а в Германия протести срещу затягане на ограниченията се проведоха в Берлин и Франкфурт. В Испания също излязоха по улиците. Хиляди се събраха в Барселона, за да протестират срещу COVID сертификатите, които се изискват на повечето обществени места.

Канада въведе задължително тестване за COVID-19 за гражданите, пристигащи със самолет в страната, независимо от ваксинационния им статус. Това съобщиха днес от българското външно министерство. Тестът е задължителен за всички пътници, включително за притежаващите сертификат за ваксинация или преболедуване на ковид. Мярката няма да бъде прилагана само по отношение на гражданите, които пристигат от САЩ.

 Пътниците следва да се изолират до получаване на негативен резултат от направения COVID-19 тест. Ако резултатът е положителен, гражданите подлежат на 14-дневна карантина. Неваксинираните пътници, които имат право да влязат на територията на Канада съгласно канадските законови изисквания, ще бъдат изолирани в определени места за целия период на карантината. Пътниците, които преминават транзитно през летищата на Канада, ще бъдат тествани при кацане, като след това ще могат да продължат пътуването си до крайната дестинация. По отношение на неваксинираните, които имат право да влизат на територията на Канада, се запазват досега действащите мерки: тестване при пристигане в Канада; поставяне под карантина за срок от 14 дни; тестване на осмият ден след пристигане в Канада. 

При нужда от съдействие българските граждани в Канада могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Отава на номер +1 613 789 3215, както и на дежурен номер в извънработно време +1 613 316 1998. Помощ могат да търсят и от генералното консулство на България в Торонто на номер: +1 1 416 696 2420, както и на дежурен номер в извънработно време +1 416 892 1738. Сигнали може да се подават и на имейл адреса на посолството: [email protected] или на имейл адреса на генералното консулство в Торонто: [email protected].

 

Всички пристигащи във Великобритания от други страни отново ще трябва до 48 часа преди заминаването си да направят антигенен или PCR тест, пише „Дейли мейл“, цитиран от БГнес. Новата мярка е опит на правителството да се справи с разпространението на варианта Омикрон, потвърди здравният секретар.

Всички пътуващи, независимо от статуса на ваксинация, които посещават Англия, Шотландия и Уелс или се връщат у дома след почивка, ще трябва да направят или бърз антигенен тест преди заминаване, или PCR тест съгласно новите ограничения.

Мерките, за които Саджид Джавид настоя, че са „временни“, ще влязат в сила от 4 часа сутринта на 7 декември на фона на опасенията относно разпространението на варианта Омикрон.

Агенцията за здравна сигурност на Великобритания съобщи, че във Великобритания са регистритрани още 26 случая на варианта Омикрон, като 25 от тях са в Англия, което означава, че общият брой на потвърдените случаи на варианта във Великобритания сега възлиза на 160. Това идва само един ден, след като министърът на транспорта Грант Шапс увери пътуващите, че няма да бъдат изисквани тестове преди заминаване, което показва колко объркани и разнопосочни съобщения идват от министрите на правителството относно мерките срещу Омикрон. Правителството вече въведе изискване за всички пристигащи в Великобритания да направят PCR тест на момента или преди втория ден след пристигането си в страната. Пътуващите трябва да се самоизолират, докато получат резултатът от теста.

Но днес Джавид потвърди, че пътниците също ще трябва да направят антигенни или PCR тестове преди заминаване, като каза, че мерките се въвеждат поради „нарастващ брой случаи, свързани с пътуване“. В туит министърът на здравеопазването каза: „В светлината на най-новите данни предприемаме допълнителни действия, за да забавим навлизането на варианта Омикрон.“ Въвеждането на тестовете е описано като „опустошителен удар“ за туристическата индустрия, като представители на авиацията казаха, че бързата промяна в изискванията за влизане е направила „невъзможно“ планирането напред. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата