Парламентът отложи на първо четене с 6 месеца спорните промени в Закона за горивата. 112 депутати гласуваха "за", а 28 се въздържаха. Силно критикуваният като лобистки и защитаващ само големите петролни фирми нормативен акт трябваше да влезе в сила на 28 януари. Предложението на бившия вицепремиер Валери Симеонов днес проектът да мине и второто четене не бе одобрено. Срокът за предложения между първо и второ четене ще е 3 дни.
Отлагането бе предложено от Министерския съвет заради протестите на малките търговци на горива, които заплашиха с блокиране на пътища по примера на "жълтите жилетки". Те обясниха, че не могат да отговорят на залаганите високи финансови изисквания - да плащат 20 000 лв. за регистрация на фирмите си и още 20 000 лв. банкова гаранция, а продавачите на бутилирана газ се обявиха срещу изискването да имат на склад 10 000 оборотни бутилки.
Още при оповестяването на текстовете на проекта експерти предупредиха, че такъв закон е опит да се ограничи конкуренцията, като се въведат по-високи изисквания за уставен капитал и банкови гаранции за участие на пазара, които ще са проблем за по-малките фирми. Правителството обаче реагира едва след заплахата от протести.
Според ДПС целият този процес показва „управленска немощ“, въпреки че от движението подкрепиха отлагането на влизането в сила на закона. „В оставащите месеци да бъдат направени разумни промени“, призова Димитър Аврамов, който определи закона като „негоден“.
Промените ще доведат до хаос в бранша, каза председателят на парламентарната група за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата Емил Димитров - Ревизоро. По думите му текстът е изработен некачествено: "Текстът изобщо не кореспондира с реалността, не решава проблеми, а създава поне още четири нови. С приемането на закона се заложи той да влезе след шест месеца. Така се появи датата 28 януари. Сега предложението на Министерството на икономиката, респективно през МС, е тази дата да се промени на първи юли. И къде е проблемът - в некачествено изработения и грешно подаден текст към МС, а после изпратен и на нас, който ние, за съжаление, в момента не можем да променим. Можем едва между първото и второто четене" каза Ревизоро, цитиран от БНР. Неговата комисия всъщност бе водеща при налагането на законопроекта през миналата година въпреки критиките.
От ГЕРБ предлагат да бъде създадена нова работна група.
От БСП очаквано се чуха критики, допълва БГНЕС. „Днес няма представител на Министерски съвет, който да обясни какви са причините за това забавяне“, каза Драгомир Стойнев от левицата. „Защо управляващите досега не си свършиха работата?“, попита той, припомняйки, че законопроектът е обнародван отпреди 6 месеца в Държавен вестник. „Министерски съвет не си мръднал пръста! Каква е гаранцията, че за следващите 6 месеца ще се случат необходимите промени? Да не би да е заради предстоящите избори, за да има тишина и спокойствие. Така не решаваме, а замитаме проблемите на хората“, смята Стойнев. Той също обвини мнозинството в управленска немощ и за пореден път припомни позицията на БСП, която настоява за разпускане на този парламент и организирането на предсрочни избори.
Законът предизвика несъгласия и спорове и сред работодателите. Срещу част от текстовете се обявиха от КРИБ и Националното сдружение на търговците и превозвачите на горива, а Тристранният съвет за национално сътрудничество призова законът да се отложи. Недоволство изразиха и от минния и строителния бранш. Противно на КРИБ, от БСК поискаха законът да не се отлага. Българската петролна и газова асоциация, в която членуват големите петролни фирми, напусна КРИБ. Асоциацията се оглавява от шефа на "Лукойл" Валентин Златев, който неведнъж лобира за закона.