Медия без
политическа реклама

Парламентът възложи поръчката за изтребители

Каракачанов: Първите преговори ще са на 14 февруари. Посолството на САЩ приветства решението

16 Яну. 2019Обновена
снимка: Локхийд Мартин

Парламентът възложи на Министерски съвет да подготви международен договор и да проведе преговори с правителството на Съединените щати за придобиване на нов тип боен самолет F-16V Block 70, предаде репортер на БГНЕС. Кабинетът започва преговори за F-16 заради подкрепата на депутатите на ГЕРБ и ДПС. От групата на патриотите гласуваха почти по равно и „за” и „против”. Проекторешението бе прието с гласовете на 130 народни представители, 84 бяха "против" и нито един "въздържал се".

Сред разгорещени дебати 94 народни представители от ГЕРБ подкрепиха предложението. 66 народни представители от БСП гласуваха „против”. От 25 представители на Обединени патриоти 11 са „за”, 14 „против”. Всичките 23 депутати на ДПС гласуваха „за”. Четиримата депутати на „Воля” гласуваха „против”. Двамата независими депутати също гласуваха „за”.

В заключителните си души от парламентарната трибуна преди гласуването, вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов заяви: "Няма шведски или съветски, F-16 е най-добрият за българската армия. За да има баланс на силите в региона, България трябва да купи най-мощното оръжие."

„Разходите по проекта за инвестиционен разход за изтребители са в рамките на плана за 2% от БВП, те не са допълнително от бюджета за пенсии, образование, здравеопазване. Това е лъжа, нека да бъде чуто ясно!“, категоричен бе Каракачанов.

Той подчерта, че с днешното решение не се сключва сделка, а само се стартират преговорите със САЩ. По отношение на цената Каракачанов подчерта, че нейното отклонение може да бъде само в рамките на полученото вече предложение. „Ние имаме таван, имаме уверение, че таванът ще бъде свален“, допълни военният министър. 

В рамките на проведеното гласуване депутатите отхвърлиха предложението на "Атака" преговори да бъдат проведени със всички държави, които имат предложени към страната ни, включително и Русия, както и в преговорния екип да влязат и народни представители – по един от всяка парламентарна група.

Съгласно приетото днес решение преговорният екип трябва да бъде създаден от министър-председателя, а в него задължително ще влязат министрите на отбраната, икономиката, финансите и външните работи. Предвижда се още договорът да може да се отклонява от задължителните изисквания, посочени в актуализирания проект за инвестиционен разход, приет с решение на парламента.

 

"Първата среща, която мога да проведа е в началото на другия месец в Брюксел с изпълняващия длъжността секретар на отбраната. На 14 февруари - на срещата на министрите в НАТО. Дотогава ще комуникират експертите - заяви Каракачанов. - Сроковете за провеждане на преговорите със САЩ не са упоменати. Специалистите казват 4 месеца".

Той отново бе категоричен, че натиск за избора на боен самолет няма, но каза, че следват много въпроси, които трябва да бъдат решени – срокове за доставка, обслужване, както и доставка на резервни части.

За това дали трябваше и президентът Румен Радев да присъства на днешното гласуване, за кото настояваха управляващите от ГЕРБ, министър Каракачанов коментира: „Президентът по Конституция има право да се появи в Народното събрание, когато пожелае. Защо трябва изключително да дойде днес или вчера? Ако е бил в България и е имал желание, е можел да дойде".

Посолството на САЩ веднага приветства решението на Народното събрание. "Очакваме да продължим да укрепваме стратегическото си партньорство с България, нашият съюзник в НАТО", се казва още в изявлението му.

От компанията-производител на изтребителите - Lockheed Martin, също реагираха с приветствие."Изтребителите F-16 отговарят напълно на отбранителните нужди на България и на НАТО и военновъздушните сили на страната ще придобият най-модерния изтребител 4-то поколение на въоръжение в алианса. Българската икономика и индустрия също ще спечелят от новоустановените дългосрочни отношения с глобалния технологичен лидер Lockheed Martin. Ще продължим да подкрепяме правителството на САЩ и нашите нови български партньори по време на преговорите по договора”, каза Джeймс Робинсън, директор Международно бизнес развитие на F-16 в Lockheed Martin.

Още по темата