Пореден протест срещу избора на Иван Гешев за главен прокурор организират днес от инициативата "Правосъдие за всеки", предава OFFNews. Недоволните ще се съберат в 18 ч пред Съдебната палата, а след това ще отидат пред президентството.
От "Правосъдие за всеки" определят Гешев като "кандидат на ДПС и олигархията" и посочват, че единствено президентът Румен Радев е проявил чест и достойнство, връщайки избора му във ВСС. Сега е негова възможността да изпрати тази процедура за тълкуване в Конституционния съд, както и да инициира конституционни промени в правомощията и статута на Главния прокурор. Ако това не стане, то Прокуратурата става истинската управляваща партия и структура в България, а правосъдието се превръща в нейна функция, като застрашени ще бъдат всички граждански права и свободи, устоите на демокрацията, заявяват от инициативата.
От "Правосъдие за всеки" призовават хората масово да се включат в протеста срещу Гешев, тъй като "президентът има нужда от подкрепа за действията си - той е държавен глава а не деловоден щемпел на превзетия от олигархията Висш съдебен съвет, нека усети, че гражданите са зад него".
От Асоциацията на прокурорите пък призовават президента да подпише указа за назначението на Гешев. В становище, огласено на сайта на организацията, се казва, че са загрижени и възразяват "срещу продължаващите опити за нагнетяване на напрежение в обществото и уронване престижа на прокуратурата, чрез подновяването на недостойната компроматна кампания срещу избрания кандидат г-н Иван Стоименов Гешев".
Организацията, която по правило действа като говорител на ръководството на държавното обвинение, смятат, че протестите срещу Гешев са "недопустим уличен натиск". Също така според прокурорите съдиите от Висшия съдебен съвет са нямали право на мнение за безалтернативната кандидатура. "Заявяваме, че никога не бихме си позволили в процедури за избор на председатели на Върховния касационен съд и Върховния административен съд да се намесваме в номинациите на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, в дискусиите за професионалните съдийски качества на кандидатите, нито пък в суверенните правомощия на президентската институция чрез внушения и медийни кампании", пише в становището.
"Има ли лица, които се страхуват от това да имаме прокуратура, която да работи активно и при стриктно спазване на законите на Република България в сферата на борбата с престъпността и за защита правата и интересите на гражданите? Защо са притесненията прокуратурата да бъде оглавена именно от прокурор, с дългогодишен и реален професионален опит, доказал своите качества и решимост и който ясно и пред очите на цялото общество е декларирал своята визия и приоритети за развитието на прокуратурата", пита още ръководството на гилдийната организация.
Камарата на следователите също излезе с позиция в подобен стил.