Президентът Румен Радев обяви, че налага вето върху изборните промени и призова опозицията да се завърне в парламента при повторното им обсъждане. "Разразилите се спорове около преференциите в Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс потулиха други важни промени в закона, които ни отдалечават от честен и демократичен изборен процес. Промените не само лишават гражданите от възможността да гласуват преференциално за личности, а и привилегироват партийната воля над тази на избирателите", заяви Радев в изявление за медиите.
Той посочи, че законодателят за пореден път отлага въвеждането на машинното гласуване, актуализирането на избирателните списъци и въвеждането на видеоконтрол при броене на бюлетините.
”Прагът от 300 избиратели лишава малките населени места от правото да гласуват машинно. Категорично неприемливо е и актове, свързани с изборния процес, да остават необжалваеми. Така основно конституционно право, каквото е изборното право, остава без съдебна защита при нарушение. Въвеждането на спадащото мнозинство в работата на избирателите комисии ерозира политически плурализъм, без който няма честни избори“, заяви Радев. Според него пакетът промени в Изборния кодекс отслабва механизмите за гарантиране на честни избори.
”В тази връзка налагам вето на посочените промени. Същевременно законодателят за пореден път отлага въвеждането на машинното гласуване, актуализацията на избирателни списъци и въвеждането на видеоконтрол при броенето на бюлетините. Това показва непрозрачен и нечестен изборен процес“, каза Радев. Той коментира, че в рамките на дни едни и същи депутати са обосновавали две противоположни тези за изборното законодателство, което показва, че е търсена политическа целесъобразност. В крайна сметка все пак здравият разум е надделял, каза държавният глава.
"Аз имам много работа, освен това политически лидери не коментирам", това каза премиерът Бойко Борисов пред журналисти в Египет, по повод изявлението на президента. На възражението, че Радев няма партия, Борисов отговори: "Когато взимаш страна на една партия срещу друга, се превръщаш в политически лидер". В рамките три дни ГЕРБ обърна напълно позицията си за Изборния кодекс, като първо прокара заедно с ДПС и коалиционния си партньор от НФСБ промени, обезсмислящи преференциите, и отказа да избира нов състав на Централната избирателна комисия, а след свикано от лидера си Бойко Борисов заседание отстъпи и от двете решения. По спешност в парламента бяха внесени поправки на поправките, с които се връща старото положение. Те обаче не бяха разглеждани в очакване на решението на президента дали ще наложи вето над приетите промени. Задействана беше единствено процедурата по избор на нова избирателна комисия. След разразилия се скандал премиерът Бойко Борисов спешно нареди да бъде върнат старият праг за преференции. Едновременно с това започна и процедура по избор на нов състав на Централната избирателна комисия (ЦИК). Въпреки че ГЕРБ даде заден за промените, от БСП обявиха, че няма да се върнат в парламента, за да не помагат на управляващите с кворума.
Днес социалистите пак повториха, че няма да се върнат в пленарната зала, дори и след като президентът наложи вето върху спорните промени в Изборния кодекс и ги призова да го направят. "Чухме призива на президента. Чухме и разбираме този призив, но БСП прие нелекото решение на своя Национален съвет, което гласи, че ще се върнем в парламента при отмяна на скандалните изменения в Изборния, дадохме ясни условия, а те към момента не са изпълнени - отмяна на всички проблеми, залегнали във ветото. Ветото дава възможност за такава отмяна. В ръцете на управляващото мнозинство е да я направят. Това са нашите непроменени условия към този момент", заяви на пресконференция зам.-председателят на парламентарната група на левицата Крум Зарков. "Приветстваме президента Румен Радев за ветото, което наложи върху последните промени в Изборния кодекс. Разгърнатите в мотивите аргументи, както за машинното гласуване, така и за преференциите, за начина на взимане на решения от ЦИК, са аргументи, които яростно защитавахме в продължение на повече от 20 часа преди няколко дни в парламента. Тогава останаха нечути. Благодарение на активността ни и на цялата обществена реакция, днес имаме възможност да поправим тази грешка", добави той. Според него тази възможност зависи най-много от тези, които са се противопоставяли на разумните аргументи досега - а именно управляващата коалиция.
"Само преди около час на пресконференция чухме, че ГЕРБ не само, че не са си взели поука за това какво се случи през последната седмица в парламента. А и готвят поредния парламентарен цирк, при който да жонглират с ветото, да избират от него това, което им харесва и това, което не им харесва. Ние няма да участваме в този цирк. ГЕРБ не си дават сметка за това, което вече направиха, обезсмислиха най-върховната ни институция - българския парламент, и го превърнаха в посмешище", обяви той. "От действията на ГЕРБ ясно проличава желанието им за манипулиране на изборния процес. И днес ГЕРБ показва, че не иска честни избори и ги е страх от честни и действителни избори. БСП се бори не за собствения си интерес, а за интереса на всички участници в изборния процес и на всички избиратели".
Преди това от ГЕРБ заявиха, че изказването на президента Румен Радев е опит за осигуряване на авариен изход за ситуацията, в която са се поставили БСП с напускането на парламента. "Предполагаме, че до няколко часа колегите от БСП ще приемат предложението на г-н Радев да се върнат в парламента и така ще станем свидетели на един "хепи енд". Надяваме се БСП да признаят г-н Радев за свой неформален лидер, за да не ставаме всички свидетели на театър, който се изиграе на "Позитано" 20 и на "Дондуков" 2. Така като ще говорим само с един лидер, ще ни бъде и на нас много по-лесно", заяви Това Биков. "Както се очертава ветото да е за няколко групи хипотези, най-вероятно е то да бъде отхвърлено, след което държавният глава ще трябва да подпише указ за обнародване на закона. Ако отхвърлим ветото, имаме процедура на внесен законопроект за преференциите от ГЕРБ", допълни Данаил Кирилов - председател на правната комисия.