"Противоречиви указания" и "бездействие" на Държавен фонд "Земеделие" при прилагането на училищните схеми за плод и мляко внасят хаос в изпълнението им. За това алармираха днес представители на млекопреработвателни предприятия и техните неправителствени организации, предаде "Дарик" радио.
Според тях е спорна наредбата за условията и реда за прилагане на схемите за предоставяне на плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти и по-конкретно постановлението на Министерски съвет от 22 февруари 2019 г. за изменение и допълнение на наредбата. То въвежда нов ред за избор на заявители - премахва се приоритетът на заявители, които са и производители, заличава се служебният избор на заявители, на училищните директори се дават права сами да провеждат избор на изпълнители по критерии, одобрени от тях. Въпросното постановление е оспорено от производители пред Върховния административен съд (ВАС), поради което е спряно и действието на разпоредбата.
Междувременно указанията на фонд "Земеделие" към директорите на учебните заведения са противоречиви и внасят объркване на оперативно ниво, алармираха производители. Те посочиха, че до само една наредба, подписана от министър Десислава Танева, е била в подкрепа на производителите. "Наредбата, приета през април 2018 г., регламентираше изпълнение на схемата с продукти по БДС и при най-добро качество", припомни Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Той подчерта, че именно по нея фирми производители са сключили тригодишните договори с фонд "Земеделие". След осми "ремонт" на наредбата обаче от март 2019 г. се даде възможност директорите на учебните заведения да избират доставчиците си по училищните схеми по зададени от тях критерии. Според него това е безотговорно и поставя много доставчици в крайно неприятно положение, а зад това стои политически натиск. Зоров обвини фонд "Земеделие", че в рамките на два и половина месеца не е дало никакви указания за правилата, по които доставките трябва да стават.
С липсата на информация и конкретни указания фонд "Земеделие" е отговорен за хаоса в системата, категорични са от млекопреработвателния бранш. От ДФ "Земеделие" обаче казаха, че към момента фондът не е прекратявал актове. Чакало се решението на петчленния състав на ВАС, за да прецизира наредбата. Програмите и схемите няма да бъдат компрометирани и децата ще получават качествени продукти, обещават оттам.