Медия без
политическа реклама

Путин: Разследването за MH17 не доказа вина на Русия

ЕС удължи с още една година санкциите срещу Москва заради Крим и кризата в Източна Украйна

20 Юни 2019Обновена
ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин заяви, че международната общност не е предоставила никакви доказателства, че Москва стои зад свалянето на полет MH17 на „Малайзия Еърлайнс“, в който загинаха 298 души, предаде РИА Новости. "Това, което беше изтъкнато като доказателство за вината на Русия, абсолютно не ни подхожда. Смятаме, че това не са доказателства", каза Путин пред репортери след края на "Пряката линия". В сряда международните следователи повдигнаха обвинения срещу трима руснаци и украинец за свалянето на самолета в Източна Украйна през 2014 г.

Мощна хакерска атака беляза тазгодишната 17-та поредна "Пряка линия" с руския президент Владимир Путин. За кратко тя блокира директните линии по интернет, предаде Нова тв. В отговор на над 1 милион въпроси на граждани, държавният глава призна, че заплатите в страната намаляват. Той заяви, че тенденцията е към края си, а правителството готви програма за по-висок жизнен стандарт. Лошото здравеопазване и сметосъбирането бяха проблемите, които вълнуват най-голяма част от руснаците. Случаят с разследващия журналист, арестуван по обвинение за притежание на наркотици също беше тема на въпросите на гражданите. Путин нарече новия президент на Украйна "талантлив".

По-рано Путин коментира, че няма да има кардинални промени в отношението на Запада към Русия, дори Москва да направи отстъпки и да се съгласи да изпълни всички искания на опонентите си, заяви руският президент Владимир Путин по време на годишната си Пряка линия, предава ТАСС. „Дори да се предадем изцяло и да плюем на националните си фундаментални интереси, ще има ли някакви промени? Може и да има някакви външни сигнали, но кардинално нищо няма да се промени“, подчерта Путин.

Русия е загубила $50 милиарда в периода на рестрикциите от страна на Запада от 2014 година, а Европейският съюз е загубил $240 млрд., заяви руският президент. „Според данни от експертите, в резултат от тези рестрикции, ограничения, Русия за годините от 2014 година е недополучила някъде около $50 милиарда, а Европейският съюз е загубил $240 млрд., САЩ – $17 млрд., но ние нямаме голям стокооборот с тях, Япония - $27 млрд. Всичко това се отразява на работните места в тези страни“, заяви той. Обемът на програмата за заместване на вноса във връзка с рестрикциите на запада е около 667 млрд рубли (около 100 млрд. евро), заяви президентът на Русия.  „Имаме програма за т.нар. заместване на вноса – 667 млрд. рубли. Това ни принуди да развиваме даже такива направления, в които по-рано нямахме компетенции“, обясни Путин, като добави, че държавата и медиите трябва да оказват подкрепа на развитието на местните производители.

Атаката на САЩ срещу корпорацията Хуавей цели сдържането на развитието на Китай като конкурент на Америка, заяви Владимир Путин. „Атаката срещу Хуавей – откъде се появи и какъв е смисълът й? Смисълът е само един – сдържане на развитието на Китай, който стана глобален конкурент на друга глобална държава – САЩ“, заяви Путин. В средата на май Министерството на търговията на САЩ включи в черния списък Хуавей, което блокира пътя за компанията да купува компоненти и технологии от американски производители. Хуавей също е в списъка на компаниите, на които е забранено да извършват бизнес с американски фирми без съответния лиценз.

Корпорацията Гугъл вече прекрати сътрудничеството с Хуавей в области, които изискват прехвърляне на оборудване, софтуер и технически услуги, с изключение на тези, които са публично достъпни при отворен лиценз. По-специално, американската компания е лишила Хуавей от достъп до актуализации на Android OS, с които са оборудвани смартфоните на китайската компания. По-късно Министерството на търговията на САЩ позволи на Хуавей да предостави временни общи разрешения до 19 август, което ще подкрепи съществуващите комуникационни мрежи и ще предостави софтуерни актуализации на съществуващи клиенти.

Европейският съюз официално удължи с една година санкциите срещу Крим и Севастопол в рамките на политиката на непризнаване на обединението на полуострова с Русия. Това се посочва в изявление на Съвета на ЕС в четвъртък в Брюксел, цитирано от TACC. На 12 юни Комитетът на постоянните представители на ЕС одобри без обсъждане решение за удължаване на санкциите срещу Крим за 12 месеца. Не е имало и обсъждане на тази тема в Съвета на ЕС, а решението за удължаване на санкциите беше автоматично одобрено чрез „писмена процедура“, т.е. без открито гласуване. ЕС наложи санкции срещу Русия във връзка със събитията в Украйна през 2014 г. Политиката на ЕС за санкции включва три независими пътя: визови ограничения срещу руски граждани, икономически секторни санкции срещу редица руски държавни компании в петролния, отбранителния и финансовия сектор, както и ограничителни мерки срещу Крим. Първите две наказателни единици се удължават на всеки шест месеца, а мерките срещу забраната срещу Крим - веднъж годишно.

Санкциите срещу Крим включват забрана за внос в ЕС на всякакви кримски стоки, всякакви европейски инвестиции в Крим, включително придобиването на недвижими имоти там, финансирането на бизнеса, предоставянето на услуги, например в туризма. На европейските кораби е забранено да влизат в кримските пристанища, а на самолетите е забранено да кацат на летищата на Крим, освен при извънредни ситуации. В Крим се забранява износът на стоки и технологии в областта на транспорта, телекомуникациите, енергетиката, добива и рафинирането на петрол, добива на природни ресурси, забранява се предоставянето на всякакви технически услуги на дружества, работещи в тези сектори.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата