"Ремдесивир" не подобрява шансовете за оцеляване при COVID-19, показа голямо проучване на Световната здравна организация (СЗО), цитирано от "Файненшъл таймс". Това е крайно неочакван обрат на констатациите, направени в САЩ по-рано тази година за препарата, отбелязва авторитетното издание.
Проучването на СЗО "Солидарност" оценява действието на четири схеми на лечение, включително "Ремдесивир", хидроксихлорохин, анти-ХИВ комбинирано лекарство от лопинавир/ритонавир и интерферон, при 11 266 хоспитализирани пациенти.
Медикаментите хидроксихлорохин и лопинавир/ритонавир през юни бяха обявени за неефективни, но останалите изпитвания продължиха в над 500 болници и 30 държави, заяви Сумия Суминанатхан от СЗО.
Проучването е установило, че нито едно от леченията не е "повлияло съществено на смъртността" и не е намалило необходимостта от обдишване на пациентите.
Констатациите са особено мрачна новина за САЩ, където "Ремдесивир" е едно от двете лекарства, получили спешно разрешение от Управлението на храните и лекарствата (FDA). Изследвания на правителството на САЩ предполагат, че лекарството подобрява шансовете за оцеляване и съкращава времето за възстановяване. Антивирусният препарат дори се използва за лечение на президента Доналд Тръмп. Федералното правителство вече е натрупало запаси от лекарството.
Междувременно заразените с КОВИД-19 по света стремително растат.
Във Франция данните сочат нов рекорд - повече от 30 000 потвърдени случая за последното денонощие. Тревожният ръст идва на фона на обявеното снощи от президента Еманюел Макрон затягане на мерките. Въведен е вечерен час за Париж и още осем големи града с общо население над 20 милиона души. 12 000 полицаи ще следят за спазването на ограниченията. Излизането от домовете е забранено между 21 и 6 часа.
Сръбският Кризисен щаб за борба с разпространението на коронавируса прие нови мерки, сред които задължително носене на защитни маски и на открито, считано от 16 октомври, съобщава сръбската телевизия Ен 1.
От днес маски ще носят всички, постоянно, и на закрито, и на открито, съобщи д-р Дария Кисич Тепавчевич. Контролът на спазването на всички досегашни мерки ще бъде засилен. Местните кризисни щабове вече няма да могат да издават разрешения за събиране на повече от 30 души.
От понеделник зала "Арена" отново става временна Covid-болница, добави тя.
САЩ поставиха нов мрачен рекорд в статистиката на коронавируса - броят на потвърдените случаи там вече доближава 8 милиона. Само за денонощие бяха регистрирани над 62 000 новозаразени. Това е близко до предния пик от 31 юли, когато бяха установени 66 000 инфектирани. . Съединените щати са най-тежко засегнатата от пандемията държава, с най-много заразени и починали. Жертвите с коронавирус вече са над 217 000.
А Камала Харис, която е кандидатът на Демократическата партия за вицепрезидент, обяви, че спира предизборните си изяви, защото двама души, свързани с екипа й, са дали положителна проба за коронавирус. От щаба на кандидат-президента Джо Байдън съобщиха, че той самият не е бил изложен на опасност от заразяване, въпреки че с Харис прекараха няколко часа заедно на предизборна проява в щата Аризона на 8 октомври. Двамата непрекъснато са били с маска на публични места, а според техни сътрудници - и когато не са били на срещи си с избиратели. Вчера 77-годишният Байдън отново е дал отрицателна проба за коронавирус.
СПОРНИЯТ ЛЕК
Курсът за лечение с "Ремдесивир" възлиза на 2340 щатски долара. От компанията производител твърдят, че медикаментът е намалил времето за възстановяване от COVID-19 с пет дни в сравнение с пациентите на плацебо в проучване с 1062 пациенти. Резултатите са публикувани в New England Journal of Medicine.
Тази седмица българското правителство даде разрешение за допълнителни разходи по бюджета на здравното министерство на стойност 2.1 млн. лв. с които да бъдат закупени 2500 флакона на медикамента "Ремдесивир". Стойността на един флакон от този медикамент е 345 евро без ДДС.