Медия без
политическа реклама

САЩ: Съперниците ни Китай и Русия разширяват влиянието си в Източна Европа

Изявленията идват в момент, в който всички зоват и се молят за китайски инвестиции в София

20 Окт. 2018
БГНЕС архив

Американският заместник-държавен секретар по европейските и евроазиатските въпроси Уес Мичъл заяви, че съперниците на САЩ разширяват своето политическо, военно и търговско влияние на Балканите, предава БГНЕС. Мичъл обяви това по време на Атлантическия съвет във Вашингтон, съобщава Държавния департамент.

Той припомни, че следващата година се отбелязват 30 години от края на комунизма в Европа, и добави, че днес има нова надпревара за влияние в света. „Днешната геополитическа надпревара се усеща силно в Централна и Източна Европа. От Балтийско до Адриатическо море, на Балканския полуостров и през Кавказ, съперниците на Америка разширяват своето политическо, военно и търговско влияние. Русия отново е военен фактор в региона след нахлуването в Грузия и Украйна. Далеч от границата, в страните в Централна Европа, Русия използва манипулираща енергийна тактика, използва корупцията и пропагандата като похвати, за да отслаби отвътре западните държави и да подкопае техните връзки със САЩ”, категоричен е Мичъл.

Той изтъкна, че за първи път в историята Китай се е превърнал в основен играч в Централна и Източна Европа. Според него Пекин използва дипломацията като "книга за длъжници", за да създаде инфраструктура и да направи отстъпки за малките държави. "Тази тактика е отражение на китайското поведение на международно ниво, където Пекин е ангажиран с нелоялни търговски практики, включващи кражби на IP адреси, икономически шпионаж и дъмпингови цени", каза Мичъл. Той припомни, че през 2008 г. Китай инвестира по-малко от един милиард долара в Европа, а през 2017 г. - преките чуждестранни инвестиции на Китай в Европа възлизат на 42 милиарда долара, а общите инвестиции са за 318 милиарда долара. „През последните години Китай е поел контрола върху над 360 европейски компании и сега притежава или контролира близо една десета от всички пристанищни съоръжения в Европа”, заяви Мичъл. 

Изявленията идват докато в София всички зоват и се молят за китайски инвестиции по време и около провеждащата се Четвърта среща на местните лидери и на Четвърта работна среща на Асоциацията на областните управители на страните от Централна и Източна Европа в рамките на инициативата „16+1“ между Източна Европа и Китай.