Медия без
политическа реклама

САЩ: Великобритания прибързано одобри ваксината на Pfizer

От Острова отговориха, че американците ревнуват, защото са останали втори. ЕС заяви, че не става дума за футболен мач

04 Дек. 2020
Антъни Фаучи
Антъни Фаучи

Оформя се сериозен скандал между САЩ, Великобритания и ЕС във връзка с обявения план на Обединеното кралство да започне масова ваксинация срещу COVID-19. Водещият медик на Съединените щати д-р Антъни Фаучи атакува Великобритания заради изпреварващото й одобрение на ваксина за масово лечение на хора, съобщават американски медии. Фаучи обвини британския регулаторен лекарствен орган, че не е проверил докрай данните на производителите, преди да се превърне в първата държава, одобрила продукта на Pfizer/BioNTech за всеобщо ползване. Американският учен, който е под натиск от администрацията на президента Доналд Тръмп да обясни защо САЩ е изпреварена от Лондон, оприличи британския регулатор на маратонец, който мами, като се присъединява към състезанието "в последната миля".

И Щатите, и ЕС се впечатлиха от новината, че Великобритания смята през следващата седмица да започне да използва германо-американската ваксина за лечението на милиони най-застрашени от пандемията хора, както и че първите доставки ще се случат в рамките на часове, отбелязват медиите в САЩ. Заради скоростта, с която островния регулатор одобриха медикамента, отвъд Океана и на Стария континент повдигнаха въпроси за безопасността на решението. "Обичам британците, те са страхотни, те са добри учени, но току-що получиха данните от Pfizer. И вместо да ги разгледат много, много внимателно, те казаха: „Добре, нека одобрим ваксината, това е.“ , коментира д-р Фаучи.

В друго интервю за Sky News той допусна, че ускореният процес на одобрение на медикамента може да се превърне в „скептицизъм по отношение на ваксината“. "В Щатите ние също малко бързаме, но не чак толкова, колкото вие в Обединеното кралство. Смятаме, че ако бяхме направили същото в САЩ, щяхме да сме в неблагоприятна позиция, защото щеше да породи много скептицизъм относно скоростта, с която ваксината беше одобрена", коментира Фаучи.

Британските здравни власти отговориха на обвинението и техен представител заяви:  "Направихме стриктна преценка на данните във възможно най-кратък срок, без да нарушаваме изчерпателността на нашия преглед“. След  атаките от САЩ министри и учени защитиха регулатора с мнения, че тези, които са финиширали на второ място, ревнуват от бързината на Великобритания при одобряването на новата ваксина. Министърът на образованието Гавин Уилямсън се подигра на САЩ и на ЕС с думите, че "Великобритания просто е много по-добра държава".  

В отговор говорителят на ЕК Ерик Мамер заяви: "Определено не участваме в играта по сравняване на регулаторите на отделните държави. Това не е футболно състезание, говорим за живота и здравето на хората".

 

Pfizer ще достави половината от предвидените дози ваксини

Поради логистични проблеми американската фармацевтична компания Pfizer е намалила броя на дозите коронавирусна ваксина, които очаква да достави до края на тази година от 100 милиона на 50 милиона, съобщи „Уолстрийт Джърнъл”, позовавайки се на представител на компанията. "Нарастването на доставките на суровини отне по-дълго време от очакваното. Важно е също така да се подчертае, че резултатите от клиничните изпитвания дойдоха по-късно от първоначално предвиденото", каза говорителката на компанията Ейми Роуз.

Според източник на вестника Pfizer е изправен пред факта, че някои от суровините, използвани в ранните етапи на производството на ваксини, не отговарят на необходимите стандарти. В същото време компанията не коригира производствените си планове за 2021 г.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

коронавирус

Още по темата