Медия без
политическа реклама

Синдикати и работодатели сключват ново споразумение с кабинета

Борисов помирява спорещите страни на извънредна среща в МС

18 Дек. 2019
Министерски съвет

40 мерки ще залегнат в ново тристранно споразумение на синдикати, работодатели и правителство. Това стана ясно след извънредна среща на социалните партньори при премиера Бойко Борисов. В нея участваха и вицепремиерът Томислав Дончев и финансовият министър Владислав Горанов. Както е известно, работодателите бойкотират тристранката заради ангажимента да плащат първите три дни от болничния и догодина. Синдикатите пък направиха национален протест срещу идеите първия ден да бъде неплатен. Сега спорещите страни се връщат на масата на преговорите.

Новото споразумение трябва да бъде подписано в края на януари. "Към момента има договорености по 4 направления за реформи, които предлагаме да започнат да се извършват през следващата година: бизнес среда и икономика, енергетика, демография, образование, пазар на труда, трудова миграция и социални въпроси", съобщи председателят на АИКБ Васил Велев.

Сред темите, които са били дискутирани на днешната среща е била и Европейската Зелена сделка, която беше обявена на 11 декември. Тя определя климатичните цели до 2050 г., за да може Европа да се превърне в първия континент, постигнал въглероден неутралитет. "Дискутирахме измеренията за България - необходимостта България да се включи в програмата „Въглищни региони в преход“. Механизма за капацитети, който механизъм да бъде изработен, нотифициран и в него да участват централите от Маришкия басейн, включително и тези с дългосрочни договори“, посочи Велев.

По въпроса за електроенергията председателят на АИКБ обясни, че вероятно ще има увеличение на тока за бита, но то няма да е значително. Очакванията му са, че след като идната година енергийната ни борса се свърже с тези в Румъния и Унгария, цената на тока дори да се понижи минимално. „Това ще означава минимално изменение на цената, по-вероятно в посока нагоре, но не заради либерализацията, а заради скъпите емисии СО2, които трябва да се плащат. Но при свързване на българската енергийна система през Румъния, Унгария, с европейската, което се очаква да се случи следващата година, е възможно даже да има и движение на цената и в обратна посока, но не очакваме при 30 % либерализация, процентите да бъдат повече от 2-3 в двете посоки. За да се нотифицира механизма за търг за капацитети, необходимо условие е да има план за либерализация на пазара за бита. Това е необходимо условие, което се поставя от Брюксел. За нас необходимо условие е и прекратяване на договорите с ТЕЦ-1 и ТЕЦ-3 в Маришкия басейн, за да може те да участват в тези търгове за капацитети, съответно, за да бъде плавен този преход. За да се минимизира риска от поскъпване на цената, се предлага това да не става за една година, а поетапно – от 3 до 5 години, такъв е европейският опит. Това са няколко мерки, които трябва да бъдат извършени: механизъм за търг за капацитети, прекратяване на договорите и либерализация на пазара“, обясни Васил Велев, цитиран от "Дарикнюз".

В споразумението ще залегнат и варианти за болничните, но към момента яснота по тях няма. Преговорите продължават на 6 януари.

Последвайте ни и в google news бутон