Медия без
политическа реклама

Службите се задействаха с проверки в охранителна фирма „Аркус“

Случаят с Митьо Очите се използва за разчистване на сметки, смята бившият антимафиот Тихомир Стойчев

10 Авг. 2018
Снимка: Архив

Специализираната прокуратура възложи проверка на бургаската охранителна фирма, свързана с Димитър Желязков, съобщиха от пресцентъра на главния прокурор. Проверката на дружество „Аркус-сигурност Бургас“ и свързаните с него физически и юридически лица е възложена на Националната агенция за приходи и ГД „Национална полиция“.

Проверката се възлага във връзка с разследване на специализираната прокуратура на организирана престъпна група за рекет, телесни повреди, разпространение на наркотици. По делото към наказателна отговорност са привлечени 10 лица. При проведената на 2 август 2018 г. специализирана акция на територията на Бургаска област бяха претърсени над 30 различни адреса, включително и офиси на фирми и домове. В някои от тях бяха открити пари, оръжия, боеприпаси и черно счетоводство с бележки за суми, които трябва да се дадат на едно от обвиняемите лица – Д. Желязков.

По-рано в ефира на бТВ бившият шеф на ЦСБОП Тихомир Стойчев обяви, че българските служби за сигурност са инструмент на партиите, а случат на Митьо Очите се използва за разчистване на сметки. Той посочи, че Димитър Желязков отдавна е известен с криминалните си деяния и винаги е бил под наблюдението на МВР.

„Никой служител на МВР не би си позволил да остави подобна личност без оперативно внимание. Оперативното наблюдение обаче посочва, че с него има свързани лица с политическа окраска, тогава ръководството на тези служби е взело решение да се направи реализация не по Митьо Очите, а умишлено да бъдат компрометирани представители на политически партии, които са в опозиция и могат да се явят алтернатива при едни избори”, посочи Стойчев.

Тихомир Стойчев също призова службите да проверят обстойно фирмата  „Аркус-Сигурност”, където Желязков е бил консултант. По думите му дъщерята на шефа на фирмата - Иван Владимиров, бивш служител на МВР, е юрист в министерството, а синът му е зам.-шеф в затвор. Според него това е достатъчен конфликт на интереси, който трябва да се провери. „Неспособност, некомпетентност и корупция е целият преход. На върха на пирамидата са политиците, малко по-надолу са хората от държавния апарат и на най-ниското ниво са криминалните елементи – конфликт на интереси във всички посоки”, заяви бившият шеф на ЦСБОП.

„Имаме Закон за частната охранителна дейност, който позволява службите за сигурност да контролират тези фирми, не може да се говори, че криминално проявено лице, може лесно да попадне в такава фирма, не е несериозно”, коментира той. И припомни, че след 90-те години има много случаи, в които бивши служители на МВР са попаднали в частния охранителен сектор и работят с криминално проявени лица.