Медия без
политическа реклама

Смяната на лятно със зимно часово време отпада от идния октомври

14 Септ. 2018
Pixabay

През октомври 2019 г. страните-членки на Европейския съюз за последен път ще могат да преместят часовника от лятно на зимно време. Това обяви еврокомисарят по транспорта Виолета Булц на пресконференция в Брюксел, предаде БГНЕС.

"През октомври 2019 ще бъде последният път, когато ще променим времето", каза тя. Според еврокомисаря всяка държава-членка на ЕС може да реши сама кое време - зимното или лятното - иска да остави. "Държавите-членки са длъжни да информират Еврокомисията кое време искат да запазят - лятното или зимното и през октомври 2019 г. тези, които искат зимното - променят на зимно, тези, които искат лятното - остават на лятно. И това е - повече никой няма да премества часа", обясни тя.

На 12 септември председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, по време на обръщение пред Европейския парламент, представи предложение за отхвърляне на сезонното преместване на часа. През август Европейската комисия публикува предварителни данни от онлайн гласуването по въпроса за станалия традиционен преход към зимно и лятно време. Според него около 84% от европейците са подкрепили отмяната на преместването на часа. Гласуването беше проведено от 4 юли до 16 август, като в него взеха участие 4.6 милиона души.
Кравите не разбират защо трябва да се хранят с час по-късно или по-рано при смяната на часовника, каза Виолета Булц, съобщи Инвестор.бг.
Тя обясни, че идеята за преминаването към лятно часово време е била, за да се пести енергия. Европейската комисия обаче отчита, че ефектът от пестене на енергия вече е много слаб, след като все повече се залага на възобновяеми и модерни енергийни източници.

Според Брюксел отмяната на лятното и зимното часово време трябва да стане едновременно и единно от всички европейски страни. Южните страни засега настояват да се заложи на лятното часово време, докато скандинавските са на мнение, че трябва да остане само зимното часово време. За някои европейски наблюдатели обаче предложението на ЕК е предизборен ход, с който само се затруднявал животът на хора, институции и предприятия, без да е сигурно, че страните ще постигнат съгласие и че ще има положителен ефект от промяната.

При официалното представяне на предложението зам.- председателят на ЕК Марош Шефчович обясни, че ЕК бърза с предложението си, защото има и друга работа. По неговите думи ЕК се старае да отговори на "тревогите на хората". Шефчович уточни, че днес пестенето на енергия заради смените на часа е пренебрежимо и отбеляза, че повече се пести с умните съвременни електронни системи. По неговите думи смяната на часа е "остаряла и безсмислена".

ЕК отчита, че днес в около 60 държави по света се извършва смяна на часовото време. В ЕС има три стандартни часови зони - западноевропейско време (Ирландия, Великобритания, Португалия), централноевропейско време (17 държави) и източноевропейско време (България, Гърция, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Румъния и Финландия), допълва Нова ТВ.