Медия без
политическа реклама

Стотици природозащитници нахлуха в германска мина (видео)

Екоактивистите настояват за по-бързо намаляване на въглеродните емисии в страната

23 Юни 2019
ЕПА/БГНЕС

Стотици екологични активисти проникнаха в голяма мина в Западна Германия в рамките на неколкодневна протестна акция, предадоха агенциите.
Проникването на активистите в лигнитната мина в Гарцвайлер има за цел да парализира дейността на мината, която обслужва редица електроцентрали. Още в събота около 500 демонстранти съществено забавиха дейността на зарежданата от мината в Гарцвайлер ТЕЦ в Нойрат, една от най-големите електроцентрали с въглища в Германия. Те се настаниха на железопътните релси и прекъснаха движението на влаковете, които доставят горивото за централата.

Преди напрежението от протеста да ескалира железницата, която обслужва мината в Гарцвайлер, бе блокирана. Това е своеобразно продължение на петъчните протести от Аахен, организирани от шведската тинейджърка Грета Тънберг, която стартира ученическо движение срещу климатичните промени. Тогава демонстрантите наброяваха между 20 и 40 000 души.

Освен това днес около 8000 демонстранти се събраха в съседното село Кайенберг, което е застрашено от разрушаване заради планове за разширяване на мината в Гарцвайлер. Движението против въглищата в Германия набра сила откакто през 2011 г. бе взето решение за постепенен отказ от ядрената енергия, което увеличи зависимостта на енергетиката от въглищата. При нахлуването на активистите в мината няколко полицаи са пострадали, вероятно при падане заради наплива на тълпата.

Проучванията сочат, че една от водещите политики на страната трябва да е насечена към екологията. За това свидетелстват също и резултатите на евроизборите преди няколко седмици, когато Зелените отнеха част от симпатизантите на управляващата партия на Християндемократите и в момента дори са първа политическа сила в страната.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?