Собственикът на "Тад Груп" Иван Тодоров, който е обвинен в подбудителство към тероризъм заради кибератаката в Националната агенция за приходите (НАП) се връща в ареста, реши Апелативният специализиран наказателен съд.
Според съда има достатъчно доказателства, че Тодоров е подбудил подчинения му Кристиян Бойков да извърши кибератаката, а на свобода може да извърши престъпление, съобщи lex.bg. Затова апелативните съдии решиха, че това е най-адекватната мярка за неотклонение, въпреки че няма опасност Тодоров да се укрие. Той сам се върна в България, след като беше обявен за издирване. Първоначално прокуратурата задържа собственика на фирмата за 72 часа, след което поиска постоянен арест, но първата инстанция го пусна под гаранция от 100 000 лева.
Днешното заседание беше публично, въпреки че вчера прокуратурата поиска то да е при закрити врати заради 4 тома нови доказателства, в които имало и чувствителна информация за хора и фирми.
Едно от новите доказателства, които прокуратурата представи, е справка от чат в приложението "Телеграм" между Тодоров и Бойков, в който служителят казва: "Тая вечер НАП заминава". Тодоров отговорил: "Да ги копираме целите, пък после ще ги питам за киберсигурност. Даже въобще няма да ги питам."
Според прокуратурата Тодоров предлагал фирми да бъдат тествани за киберсигурност без тяхно знание, след което им е предлагано да станат клиенти на фирмата му. Представители на такива фирми също са дали показания.
В съдебната зала днес беше и 20-годишният Кристиян Бойков, който е на свобода под гаранция от 20 000 лева. Защитата на Тодоров искаше Бойков да бъде разпитан и да каже дали шефът му го е подбуждал да атакува НАП, но съдът не допусна разпита. Преди дни шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов каза, че младежът може би е бил подведен от работодателите си и в хода на разследването обвиненията срещу него може и да отпаднат, и той да стане свидетел на прокуратурата.
В крайна сметка апелативните съдии приеха, че като шеф на фирмата Тодоров е знаел какво прави Бойков и е осъществявал пряк контрол над служителите си. Преди седмица прокуратурата оповести други доказателства от разследването, от които стана ясно, че камери в "Тад Груп" са записвали служителите във фирмата. Заедно с това държавното обвинение направи грандиозен гаф - оповести личните данни на хиляди прокурори и следователи, на премиера Бойко Борисов, главния прокурор Сотир Цацаров и на медийния магнат и депутат от ДПС Делян Пеевски.
"След масираната атака тази седмица, напълно очаквахме да има такъв обрат. Не, че сме считали, че същият е обоснован или законосъобразен. Продължаваме да твърдим, че доказателства за подбудителство няма. Аз мисля, че всички, които бяха в залата, също чуха, че като собственик, като управител, той трябвало да вижда какво става на камерите, но нито една дума не се спомена, че той е накарал Кристиян Бойков да извърши това копиране и разпространение", коментира след заседанието адвокат Ина Лулчева, която защитава Тодоров.
"Не съм поръчвал нищо". Това каза преди заседанието Тодоров, запитан поръчвал ли e нещо на хакера Кристиян Бойков. Той не пожела да говори с репортерите. "Не мога да коментирам в момента. Не ме притеснява нищо, просто искам да мине следствието", лаконичен беше Тодоров.
Според прокуратурата Тодоров е накарал Бойков да копира нерегламентирано данни от информационната система на НАП и да ги разпространи в публичното пространство. Според държавното обвинение това е създало смут и страх в обществото. Бойков е с парична гаранция 20 000 лева, а търговският директор на "ТАД Груп" Георги Янков е с мярка - подписка.