Медия без
политическа реклама

Свиневъди призоваха за извънредно положение заради африканската чума

От бранша поискаха още по-строги мерки за спиране на заразата

02 Авг. 2019
bnr.bg/БГНЕС

Собствениците на големи свинекомплекси, месопреработватели и зърнопроизводители призоваха в цялата страна да бъде обявено извънредно положение заради разпространяващата се африканска чума по свинете, съобщи БНР. Според тях не трябва да се толерира отглеждането на прасета в задните дворове. Те посочиха, че именно този начин за отглеждане на животните е основната причина за разпространение на болестта. 

"Обявяване на извънредно положение в цялата страна, това е единственият начин, който ще накара всички структури, без оглед на политическата принадлежност, да работят по едни и същи правила и да изпълняват всички онези задължителни мерки, които трябва да се вземат за решаване на проблема", обясни д-р Румен Караманов, ръководител на свинекомплекс.

Позицията им е подкрепена от Асоциация на индустриалното свиневъдство в България, Асоциация на свиневъдите в България, както и от представители на бранш месодобив и месопреработване и зърнопроизводство. Всички те се обединяват около тезата, че един от основните проблеми е отглеждането на животни в т.нар. „заден двор“. 

Цветан Илиев от Асоциацията на индустриалното свиневъдство припомни, че законът позволява в „заден двор“ да се отглеждат до 5 животни и то само за угояване и лични нужди. Забранено е отглеждането на животни за разплод и свине-майки. 

Според Светла Чамова от Асоциацията на месопроизводителите след затварянето на кланиците може да останат хора без работа.

Венцислав Върбанов от Асоциацията на земеделските производители каза, че заради проблемите с чумата, зърното също може да бъде забранено за износ.

Вихрен Димитров от фермата в Голямо Вранаво обаче посочи, че българските власти са проспали цяла една година, в която се е знаело за болестта, но не са предприети необходимите действия.

Представителите на бранша поискаха още по-строги мерки за спирането на заразата, която е на път да нанесе огромни икономически загуби на страната ни. 30% от индустриалното свиневъдство го няма. Това значи, че 450 хиляди животни, на годишна база, няма да излязат на пазара“, заяви д-р Румен Караманов. Той подчерта, че браншът е важен за страната ни, защото предоставя на пазара продукция с 20%-25% по-ниска цена от тази в Европа.

От своя страна собственици на промишлени свинекомплекси в област Ямбол определиха мерките срещу разпространението на африканската чума като адекватни, но закъснели. Те категорично се обявиха срещу протестите на дребните стопани в региона. Три са промишлените свинекомплекси в Ямболска област и в тях се отглеждат около 30 000 животни. 20-километровите санитарни зони около тях, в които трябва да бъдат умъртвени домашните животни, засягат освен петте ямболски общини и части от Хасковска и Сливенска област. Според собствениците на индустриални свинеферми Галя Бъчварова и Михаил Тодоров ликвидирането на животните в дворовете е абсолютно адекватно и тези мерки, ако бяха направени миналата година в Северна България, това нямаше да се случи изобщо. "Всеки един от нас е на нокти в момента. Освен домашните животни, ще дойде ред и на дивите животни, на тях също трябва много бързо да им се ограничи популацията, за да се справим със заболяването", твърдят те.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата