Медия без
политическа реклама

Ваучерите за храна няма да се облагат с ДДС

19 Окт. 2018
КТ

Ваучерите за храна няма да се облагат с ДДС. За това съобщиха днес от КТ "Подкрепа" след среща с финансовия министър Владислав Горанов, председателя на комисията за бюджет и финанси в парламента Менда Стоянова, представители на Асоциацията на оператори на ваучери за храна, на френската и американската търговски камари и експерти.
Както в. "Сега" писа наскоро, финансовото министерство имаше намерение от догодина силно да усложни данъчния режим на ваучерите за храна. В пакета данъчни промени, предложени от ведомството за 2019 г., се предвиждаше още при издаването на ваучерите върху стойността им да бъде начисляван ДДС, който ще трябва да се плаща от работодателите. Те обаче няма да имат право на данъчен кредит. Как ще бъде избегнато двойното плащане на налога, тъй като в магазините крайните потребители също плащат ДДС, не бе обяснено.От Асоциацията на операторите на ваучери за храна алармираха, че подобна промяна противоречи на някои основни принципи на облагането с ДДС и поставя под риск положителните ефекти от тази социална придобивка. Тя е една от най-предпочитаните и за служителите, и за работодателите, тъй като е лесно приложима и спестява данъци и осигуровки върху добавка към заплатата в размер до 60 лева месечно.
Според мотивите на финансовото министерство промяната бе продиктувана от прилагането на евродирективата за данъчното третиране на ваучери, която страната ни трябва да приеме до края на 2018 г.
Новата мярка се очакваше да създаде огромни проблеми и за търговците, които ще трябва да преформатират системите си за ДДС отчетност. Най-голяма би била административната тежест за малките търговци, които може да се откажат да работят с ваучери за храна. В момeнта те се приемат не само в търговските вериги, но и в много ресторанти и магазини, като броят им надхвърля 15 000 обекта. Работодателите също може да изгубят интерес заради начисления ДДС в стойността на ваучерите, без да имат право на данъчен кредит за него. Това обезсмисля другите данъчни облекчения, които фирмите ползват за социалните разходи в размер до 60 лева месечно. Получателите на такива ваучери са около 500 хиляди.

За първи път през 2018 г. се получава равновесие между отпуснатите квоти и нуждите на пазара, е било отбелязано на днешната среща. Обсъдено е и въвеждането на електронни ваучери и разширяване обхвата на стоките и услугите.

Освен това синдикатът ще представи в понеделник на Комисията по доходи и жизнено равнище своето предложение за промяна в заплащането и ограничаването на нощния труд. От 10 години за нощния труд се доплаща 25 стотинки на час, което налага спешни и адекватни промени, допълват от "Подкрепа".