Медия без
политическа реклама

УНСС ще върне уволнения доцент, ако той докаже думите си

Доказателствата обаче са факт, макар Борисов невъзмутимо да отрече, че е агитирал във вуза

25 Апр. 2021Обновена
УНСС
Димитър Димитров

Уволненият доцент Мартин Осиковски може да се върне на работа в УНСС, ако представи "и най-малкото доказателство" за извършeна агитация там на 2 април. Това стана ясно от специално изявление на ректора проф. Димитър Димитров днес. Няколко часа по-рано темата бе коментирана и от прeмиера в оставка Бойко Борисов. Той отрече да е агитирал във вуза - само наминал, без да влиза. Апелът на ректора, а и думите на Борисов са потресаващи предвид факта, че посещението влезе в предизборната сводка на ГЕРБ на 2 април. Подкрепата за Осиковски междувременно нарасна.

Това накратко е най-новото развитие на скандала, който се вихри от няколко седмици с университета. Сагата стартира именно на 2 април, два дни преди парламентарния вот, когато Борисов навести рекламно вуза. Преподавателят от Катедра "Медии и обществени комуникации" доц. Мартин Осиковски се възмути шумно във "Фейсбук" от агитацията в учебното заведение и подаде оставка от заеманите от него ръководни постове. Остана редови преподавател. След това бе накаран да пише обяснения, но не го направи. В резултат на 21 април бе уволнен дисциплинарно от ректора Димитров. Мотивът: "Уронване на престижа" на вуза. После в защита на Осиковски се надигна огромно обществено възмущение, включително от студенти и преподаватели в УНСС.

 

"УВОЛНЕНИЕТО Е ЗАРАДИ НЕВЕРНИ ТВЪРДЕНИЯ"

Декларацията на Димитров от днес е обширна. В нея се казва:

"Дисциплинарното уволнение на доц. Мартин Осиковски е по повод негови неверни твърдения за политическа агитация в УНСС или агитация, организирана от УНСС. Неверните твърдения са, че на централния вход на УНСС са използвани партийни символи на политическа партия, както и че при посещението на министър-председателя на 2 април 2021 г. е извършван, по думите на доц. Осиковски, „политически агитпроп“.

На базата на тези неверни твърдения доц. Осиковски инициира медийна кампания срещу УНСС, като крайният резултат бяха десетки негативни публикации за нашия Университет.

За мен тези обвинения са много сериозни и аз не мога да остана безучастен – както и доц. Осиковски казва: „законите на Съвестта не ми позволяват да подмина това с невнимание – другояче не мога“.

Съгласно процедурите по Кодекса на труда поисках писмено обяснение от доц. Осиковски, с искане да представи доказателства за своите твърдения. Такива доказателства не бяха представени. На базата на тези обяснения и след преценка на всички обстоятелства по този казус, свързани с доброто име на Университета и лоялност към работодателя, на 21 април 2021 г. взех решение за дисциплинарно уволнение съгласно Кодекса на труда.

До момента съм дал десетина интервюта по темата за различни медии, включително и няколко телевизии. Не се крия и не отбягвам темата. За разлика от доц. Осиковски, своевременно съм информирал за решението си академичната общност в лицето на Ректорския съвет, Ректорско-деканския съвет и Академичния съвет на УНСС. Взимам решенията си сам и не се крия зад колективни решения. Решението ми не е емоционално, не използвам обидни квалификации и манипулативни намеци. Не се влияя от политически пристрастия или изборни резултати. Решението ми се основава на истината, фактите и закона.

Уважавам професионалните и човешките качества на доц. Осиковски и затова искам ясно да заявя – неговото уволнение по никакъв начин не е свързано с изразяване на политически възгледи или ограничаване на свободата на словото. Свързано е единствено с неговите неверни твърдения за политическа предизборна агитация на територията на Университета.

В нашия Университет при всяка изборна кампания има десетки кандидати от различни политически партии, действащи политици и заемащи държавни постове. Това никога не е било и няма да бъде проблем в академичната колегия, където цари дух на толерантност и разбиране към възгледите на другите. Никога политическите пристрастия не са пренасяни на територията на университета. Аз и моят екип сме доказали, че насърчаваме публичния диалог, откритостта и прозрачността при вземането на решения и в академичния живот на УНСС.

Уважавам всички, които изразиха мнение по този наистина сериозен казус, въпреки наличието на обидни квалификации, които далеч надхвърлят добрия тон. Давам си сметка за отзвука. Но когато говорим за истината, морала и съвестта, трябва да отидем докрай. Моята съвест и морални принципи не ми позволяват да отмина с лека ръка тежките неверни твърдения и обвинения за политическа агитация на територията на Университета, отправени от доц. Осиковски.

Публично призовавам доц. Осиковски да представи доказателства за своите твърдения (аудиовизуален материал или решения на компетентен държавен орган)  – но не колажи, и не снимки от 2019 г., а истинските факти от 2 април 2021 г.

Ще преразгледам решението си за уволнението само при едно- единствено условие – когато доц. Осиковски представи и най-малкото доказателство за осъществяване на предизборна агитация,  съгласно законите и Конституцията на Република България.

В края на това изявление искам да информирам всички, че съгласно решение № 211-НС, София 23 ИР, 03.04.2021 на компетентния орган по изборите, а именно Районната избирателна комисия, по повод сигнал от г-жа Мария Илийчова Георгиева, пълномощник на КП „Изправи се! Мутри вън! “, предизборна агитация в УНСС няма и сигналът е оставен без уважение".

 

"ЗАЩО НИ ЗАБЪРКВАТ?"

Борисов пък засегна темата на сбирка у дома с няколко членове на кабинета в оставка и кандидат-премира на ГЕРБ Даниел Митов. Чрез типичния си сленг той се обърна кам просветния министър Красимир Вълчев: "Искам да те помоля нещо, щот` в последните дни, така се вдигна една тема по която нямаме ник`ва вина".

И обясни как преди време правителството е помогнало на УНСС с 12.5 млн. лв. за довършване на един корпус, който е станал прекрасен. Самият Борисов имал няколко покани за откриване и отказал. Но една сутрин, "когато отивахме да отваряме суперкомпютъра в парка, минахме отпред пред института - спряхме отвън, само ректорът дойде. И отвън, без да стъпиме вътре, камо ли да правиме агитация, само пожелах успех на преподавателите и студентите".

"Защо искат да ни забъркат в тази тема. Затова че сме спрели, както всеки може да спре пред този факултет както всеки може да спира и да си го изкоментира и снима. Ако това искат да ни забранЪт - извинявайте. Нито познавам доцентите, нито професорите, нито искам да бъдеме забърквани. Много други партии правеха агитации във вузовете, ние само им строяхме салони зали аули, оборудвахме ги", допълни Борисов.

 

А РЕАЛНО - БОРИСОВ САМ СЕ ЗАБЪРКА

Фактите обаче опровергават самия Борисов. Посещението му влезе в предизобрната сводка на ГЕРБ, а и бе последвано от обилни негови хвалби в социалните мрежи: "Готов е новият корпус на Университета за национално и световно стопанство"...

 

АКАДЕМИЧНА ПОДКРЕПА

Междувременно петицията, която настоява Осиковски да бъде върнат на работа, вече събира подкрепата на около 6000 души. По-важно е, че рамо му дадоха и две академични структури. Неговата катедра в УНСС защити Осиковски, изтъквайки достойнствата му: авторитетен преподавател и изследовател, възпитаник на Хелзинкския и Хайделбергския университетети, има има сериозни научни приноси и т.н. С позиция излезе и Факултетът по журналистика в Софийския университет (СУ). Реакцията на хората в СУ бе доста остра:

"Студенти, докторанти и преподаватели - цялата академична общност на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, изразяваме остър протест срещу дисциплинарното уволнение на доц. д-р Мартин Осиковски - уважаван колега и преподавател в Катедрата "Медии и публични комуникации" на Университета за национално и световно стопанство.
Това действие е груб акт на нарушаване на правото на свободно изразяване на мнение и позиция, гарантирано в Конституцията на Република България.
Подкрепяме колегата Осиковски и категорично възразяваме срещу подобни крайно опасни практики, познати ни от тоталитарно време - с опити за налагане на догматични идеологии, с контрол върху всички и всичко.
На г-н Ректора на УНСС напомняме, че университетите не са фирми, те са място на свобода на мисленето и словото!
Подобни действия са не просто неприемливи, те са вредни и опасни!"

Още по темата:

Доц. Мартин Осиковски, който протестира срещу предизборна изява на премиера Бойко Борисов в УНСС на 2 април, е бил уволнен вчера от университета. В момента се надига огромно обществено възмущение от действията на ръководството на вуза.

 

Още по темата