Стойка Кръстева постави рекорд за най-възрастна шампионка в бокса

Само 42 дни преди 36-ия си рожден ден тя стана първата българска боксьорка с олимпийско злато

БОК
Възрастта не е порок - живото доказателство е Стойка Кръстева.

Фактът отдавна е известен - Стойка Кръстева стана петият български боксьор олимпийски шампион и едва първата българска жена със златен олимпийски медал в този спорт. Но някак встрани остана едно друго постижение на двукратната европейска шампионка и носителка на две сребърни отличия от световни първенства.

А той е, че Стойка Кръстева постави рекорд за най-възрастна боксьорка, достигнала до олимпийска титла. Когато на 7 август българката разгроми на финала в кат. 51 кг туркинята Бусе Наз Чакъроглу, тя бе точно на 35 години и 323 дни, само 42 дни преди на 18 септември да навърши 36. Нито една друга жена не е стъпвала на най-високия връх на такава възраст.

В историята на женския бокс всъщност са раздадени общо 11 златни медала. При въвеждането му в олимпийската програма на игрите в Лондон `12 категориите са само три, толкова са и в Рио `16, докато в Токио 2020 бяха увеличени до 5.

До триумфа на Стойка Кръстева най-възрастна олимпийска шампионка по бокс бе англичанката Никола Адамс, която в Рио `16 за втори път стъпи на върха в кат. 51 кг, когато бе на 33 години и 10 месеца. По ирония на съдбата, именно Адамс препречи пътя към медалите на Стойка - тогава Петрова, на 1/4-финалите в Лондон `12 и взе своята първа титла, за да я затвърди 4 години по-късно. Пак по ирония на съдбата, единствената боксьорка, която успя да победи Адамс след нейния триумф в Лондон, бе Стойка Кръстева - на европейското първенство в Румъния през 2014-а, когато взе своята първа европейска титла.

Subscribe to the #HomeOfTheOlympics in Europe to stream every unmissable moment from the Tokyo 2020 Olympics eurosport.com For news, results, schedules and a...

И още малко статистика за българската шампионка в Токио 2020. Тя бе най-възрастният боксьор от двата пола, стигнал до финала. От златните медалисти на боксовия ринг в двореца "Кокугикан" над 30 години бяха само още трима - ирландката Кели Ан Харингтън (кат. 60 кг; 31 г.) и кубинците Рониел Иглесиас (кат. 69 кг; 32 г.) и Хулио Лакрус (кат. 91 кг; 31 г.).

Впрочем в Токио Куба отново се доказа като сила №1 в аматьорския бокс, спечелвайки общо 5 медала - 4 златни и 1 бронзов (всички при мъжете). Топ 3 в класирането по медали допълниха Великобритания с 6 (2-2-2) и Руският олимпийски комитет с 6 (1-1-4).

А с титлата на Стойка Кръстева България е в челната десетка (№9, заедно с Узбекистан) за първи път от паметните олимпийски игри в Атланта `96. Тогава, след титлата на Даниел Петров (кат. 48 кг) и сребърните медали на Серафим Тодоров (кат. 57 кг) и Тончо Тончев (кат. 60 кг), българският бокс бе №2, непосредствено след Куба (4-3-0).

Златният медал на Стойка Кръстева, както вече бе споменато, е под №5 за българския бокс на олимпийски игри. А в общата сметка е под №19 (заедно с още 5 сребърни и 9 бронзови). Тези отличия нареждат страната ни на престижното 13-о място сред всички 79 нации, успели да спечелят поне по едно отличие.