Медия без
политическа реклама

49-ият парламент ще стартира със закона за разследване на главния прокурор

Служебният кабинет отново прие проекта, който трябва да сложи край на недосегаемия първи обвинител

08 Март 2023
По времето на предишния парламент главният прокурор Иван Гешев беше един от най-яростните противници на механизма за разследване на главния прокурор. Едва ли това ще се промени и в 49-ото НС.
БГНЕС
По времето на предишния парламент главният прокурор Иван Гешев беше един от най-яростните противници на механизма за разследване на главния прокурор. Едва ли това ще се промени и в 49-ото НС.

49-ото Народно събрание, което предстои да бъде избрано на 2 април, ще започне работата си със законопроекта, регламентиращ механизъм за разследване на главния прокурор и неговите заместници. Това стана ясно от думите на служебния министър на правосъдието Крум Зарков днес, след като Министерският съвет отново прие проекта.

В 48-ия парламент пакетът промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, които да сложат край на недосегаемостта на главния прокурор, претърпя пълен провал. Той беше внесен паралелно от служебното правителство и "Демократична България", но в крайна сметка беше бламиран. Сега, чисто процедурно, трябваше отново да бъде приет от правителството. Министърът посочи, че има правно-технически промени, но философията на проекта остава същата.

И този парламент няма да успее да приеме законовите промени, които уреждат специален механизъм за разследване срещу главния прокурор. Правната комисия днес само обедини отделните проекти за промяна в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс.

Де юре и сега всеки прокурор може да разследва главния. Де факто обаче това трудно би могло да се случи независимо, тъй като всички прокурори и следователи са му подчинени. Проектът предвижда когато има нужда съдия с ранг на върховен временно да се превръща в прокурор и да разследва главния прокурор или заместниците му. 

Механизмът за разследване на главния прокурор, който да премахне неговата недосегаемост, е ангажимент, поет от България пред Брюксел с плана за възстановяване. Страната ни очаква около 6 млрд. евро по този план, но трябва да изпълни и обещанията за реформи, дадени в него. Специално тази, свързана с недосегаемостта на главния прокурор е висяща още от 2009 г., когато България беше осъдена от Европейския съд по правата на човека по прословутото вече дело "Колеви".

Зарков обяви днес, че с предложените от МП промени, страната ни най-сетне ще отговори на изискванията на европейските стандарти и "ще свали от гърба ни над 70 осъдителни решения срещу България". Според него този проект има символно значение.

"Много хора питат - това ли е цялата съдебна реформа? Не е не, но без този законопроект реформа няма да има. Това е лакмусът за наличието на политическа воля. Ако няма воля за първата стъпка, няма за целия път", каза още служебният министър. Той изрази надежда промените да бъдат сериозно обсъдени и приети в първите месеци на 49-ото Народно събрание. "Той се очаква от българските граждани и международните ни партньори", посочи още Зарков.

Попитан за обещанието на Бойко Борисов, дадено неотдавна покрай санкционирането на Владислав Горанов от САЩ по закона "Магнитски". "Смятам, че имаме проблем с върховенството на закона. Дори срещу президента има инструмент - импийчмънт. Не може главният прокурор да бъде недосегаем и да не може да бъде разследван", коментира той. Борисов заяви, че истински съжалява, че ГЕРБ не са приели антикорупционните закони на Крум Зарков и че от партията му са се оставили на "Кирил и Асен" да ги надиграят. "Оставихме им се. Щяхме да подкрепим законопроекта на Крум, защото Европа и Америка искат да го подкрепим", посочи той и декларира готовност веднага след изборите да го подкрепи. Преди това обаче ГЕРБ дори сезираха Конституционния съд по темата.

Зарков каза, че приветства и запомня всички предизборни обещания и се надява ГЕРБ да държат на думата си.
 

Искаме да видим ясен ангажимент от страна на всички партии да въведат съдебната реформа и да я гласуват като приоритетен въпрос в новия парламент, заяви в интервю за БНР тази сутрин Джим О‘Брайън, ръководител на Службата за координация на санкциите в администрацията на
ГЕРБ ще опита да спаси недосегаемостта на главния прокурор през Конституционния съд.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?