Медия без
политическа реклама

Без реформи МВР и МО ще разполагат с 300 млн. лв. повече догодина

И надзирателите искат по-високи заплати. Съдебната власт и Горанов спорят за 100 млн. лв.

Надзирателите излизаха на няколко протеста през тази година. Твърдят обаче, че исканията им не са изпълнени и липсва диалог с правосъдното министерство.
Снимка: Архив
Надзирателите излизаха на няколко протеста през тази година. Твърдят обаче, че исканията им не са изпълнени и липсва диалог с правосъдното министерство.

Силовите ведомства ще разполагат с рекордни бюджети и през следващата година въпреки липсата на каквито и да е реформи. Според проектобюджета, изготвен от финансовото министерство, МВР и Министерството на отбраната ще изхарчат около 300 млн. лв. повече спрямо 2018 г.

Тази година парите на МВР са 1.296 млрд. лв., като тук не влизат допълнителни траншове, отпускани извънредно през годината. Догодина полицията ще получи рекордното увеличение от 218 млн. лв. Най-много средства ще се похарчат за заплати - от над 1.5 млрд. лв. общ бюджет за 2019 г. близо 1.4 млрд. лв. ще се дадат за заплати. Една от причините за увеличението е, че в началото на годината под страх от протести по време на европредседателството премиерът Бойко Борисов обеща на полицаите 10% по-високи възнаграждения и скок с още 10% през 2019 г., ако полицията покаже добри резултати. 

От години заплатите са най-големият разход за вечно недостигащия бюджет на полицията. Това е и основната причина за лошата материална база. Догодина МВР ще има за капиталови разходи едва 15 млн. лв. при 22 млн. лв. т. г.

С малко над 82 млн. лв. се увеличава бюджетът на военното министерство. Сега парите му са 1.193 млрд. лв., а за 2019 г. са предвидени 1.277 млрд. лв. В тези суми не се включват парите за модернизация на армията. Общата сума за тях е над 4.4 млрд. лв., които ще се плащат на вноски години наред. 

Надзирателите също искат увеличение на заплатите, става ясно от писмо на синдиката им до правосъдния министър Цецка Цачева. Те твърдят, че през последните месеци нямат никакъв диалог с министерството. Надзирателите протестираха за по-високи заплати в началото на годината. Тогава успяха да постигнат увеличение с 88 лв. на човек. От писмото им обаче става ясно, че това не е достатъчно. Надзирателите искат да обсъдят с Цачева "адекватно увеличение на основните месечни възнаграждения предвид инфлацията, драстичния скок на цените на стоки, услуги от първа необходимост, данъци, такси и др.". Скок на заплатите обаче не е единственото им искане. Надзирателите настояват и за подобряване на охраната в затворите. Преди няколко месеца, след бягството от софийския затвор на Владимир Пелов и Радослав Колев, Цачева обеща, че ще се купи нова техника и ще се инвестира в оборудване. 

 

СПОР

Отново се разрази спор за парите на съдебната власт. За 2019 г. ВСС е изчислил, че на системата й трябват 769 млн. лв. Кабинетът предлага да се отпуснат 666 млн. лв. По информация на "Дневник" в предложението на ВСС е включено и предстоящото 10% увеличение на заплатите в бюджетния сектор, обещано от премиера. По закон магистратските заплати се определят на базата на тези в администрацията. ВСС предлага в спецсъда и прокуратурата, които поеха делата за корупция по високите етажи на властта, да получат до три заплати бонус. Същите пари да се дадат и в по-натоварените съдилища, предлагат от съвета. Според финансовото министерство обаче бонусите трябва да са една заплата.

Последвайте ни и в google news бутон