В рамките на една година Столична община е била осъдена 20 пъти заради ухапвания от кучета, като общата сума на изплатените обезщетения е почти 100 хиляди лева. Броят на изоставените бивши любимци и техните потомци намалява, но хиляди животни продължават да скитат из улиците на София и понякога застрашават минувачите, предаде БГНЕС.
Резултатите от последните преброявания на уличната кучешка популация сочат категорична тенденция за намаляване на нейната численост. Общият спад от 2007 г. насам е с 67%. Но страданието на ухапаните не е по-малко. По данни на предоставени от Веселин Асенов – директор на столичното предприятие „Екоравновесие“, натоварено със задачата да се справя с този дългогодишен проблем - кучетата са били 11 124 през 2007 г., 9 241 през 2011 г., 6 635 през 2013 г., 3844 през 2015 г. до 3 589 през 2018 г.
Намаляват и инцидентите — по данни, получени „Сега“ от общината по Закона за достъп до обществена информация, в един по-ранен период 2010-2017, общината е изплатила почти 1 милион лева обезщетени и лихви на граждани, пострадали от кучета. Платено е по 131 дела, така че средното обезщетение е от 7275 лева. В първата година от периода загубените от общината дела са 10, но се увеличават, докато стигнат 30 за 2016-а. Това означава, че продължение на няколко години до 2016-та числеността на кучетата е намалявала, а броят на ухапаните граждани е нараствал. Едно от възможните обяснения е манипулация с данните или пропуски при броенето.
За 2020 г. данни няма, можем само да гадаем как пандемията се е отразила бездомните животни. Но тези около 3500 четириноги, много от тях оставени сами да се грижат за прехрана си, въоръжени със зъби, понякога и с агресивен нрав, не винаги успяват да защитят репутацията си на най-добри приятели на човека. Доказва го последният случай отпреди няколко дни, когато куче ухапа 12-годишно дете в училищен двор и стана повод прокуратурата да се самосезира. И това съвсем не е единичен случай. Тъй като отговорност за инцидентите с безстопанствените животни носи общината, за 2020 г. предприятието е изплатило обезщетения на граждани в размер на 91 469,38 лв. по общо 20 досъдебни производства. Някои от тези дела се точат от предишни години, обезщетенията се определят от съда и всеки отделен случай е различен.
В столичното „Екоравновесие“ работят 81 човека, то стопанисва една ветеринарна клиника в район „Връбница“ и три приюта за настаняване на безстопанствени кучета – в кв. „Сеславци“, кв. „Горни Богров“ и район „Слатина“. По правилата, предвидени в Закона за защита на животните, служителите па предприятието ловят, кастрират, ваксинират, обезпаразитяват, маркират и връщат обратно бездомните кучета по родните им места — с изключение на на агресивните и болни животни, както и когато са се настанили в близост да училища и други обществени сгради.
Служителите също реагират на сигнали - при забелязване на болно куче, агресия или друг проблем гражданите могат да се обърнат към ОП „Екоравновесие“ през електронната система, по телефона, по електронна поща, през контактния център на Столична община, през фейсбук-страницата на предприятието…. През 2020 г. служителите са обработили 6888 сигнала, в които влизат такива за болни кучета, за безстопанствени и бедстващи кучета, искания за кастрация на безстопанствени кучета, за прибиране на трупове на животни“, разказват от общинското предприятие.
За съжаление, освен за улични кучета, често се получават сигнали и оплаквания от агресивно поведение и на домашни е дворни кучета, отглеждани безотговорно, оставяни да излизат безконтролно. В такива случаи в проверките се включват представители на Столичния инспекторат и СДВР.