Медия без
политическа реклама

Част от такса смет на софиянци потъва неизвестно къде

Годишно общината си спестява 23-28 млн. лв. от събраните приходи за чистота

 Граждани протестираха във вторник вечерта срещу мръсния въздух и бездействието на властите. Властите нямаха какво ново да им обещаят - отново беше отчетено,  че четирите общински къщи, проверени миналата седмица в район "Възраждане", горят боклук, и намеренията на ГЕРБ да въведат затвор, по-солени глоби и общественополезен труд за нарушители. Лорита Радева обаче призна, че глобите и сега са несъбираеми.
БГНЕС
Граждани протестираха във вторник вечерта срещу мръсния въздух и бездействието на властите. Властите нямаха какво ново да им обещаят - отново беше отчетено, че четирите общински къщи, проверени миналата седмица в район "Възраждане", горят боклук, и намеренията на ГЕРБ да въведат затвор, по-солени глоби и общественополезен труд за нарушители. Лорита Радева обаче призна, че глобите и сега са несъбираеми.

Скандални данни за сметките на Столичната община за чистота бяха огласени на заседание на комисията по околна среда към Столичния общински съвет във вторник. От 2014 г. насам разходите на общината за чистота и сметосъбиране са с 23-28 млн. лв. по-малко от приходите от такса смет. Така излиза, че софиянци плащат около 15% повече от реално необходимото.

Годишно приходите от таксата върху битовите отпадъци в последните години са между 189 и 198 млн. лв. От 2014 г. насам общината е прибрала от гражданите и бизнеса над 100 млн. лв., сочи анализ на експерти от БСП. За какво са използвани тези пари, от ГЕРБ не можаха да обяснят. Затова от БСП  са отправили питане до кмета Йорданка Фандъкова, с чийто отговор нещата да се изяснят. По думите на общинския съветник Альоша Даков средствата са послужили за запълване на всякакви дупки, но не и за чистота. Социалистите поискаха такса смет за следващата година да бъде намалена с 10%, след като парите артисват. Шефката на комисията Лорита Радева обаче парира предложението с вечния аргумент, че това е популизъм.

МИЕНЕ

Друга болна тема от сметката за чистотата - честотата на миене на улиците, също беше обект на спорове в комисията. Оказа се, че общината обещава да увеличи миенето, но не смята да отдели за това повече пари. Намеренията са по-малките основни улици да се мият два пъти по-често с дюза, а основните булеварди - един път повече с маркуч. Така с 6 млн. лв. догодина, което е само с 1 200 000 лв. повече спрямо т.г., цистерните с дюзи ще минават по 24 пъти, а тези с маркуч - 4 пъти. От БСП недоумяват как може да се случи това. Както "Сега" многократно е писал, общината не дава никакъв отчет дали ангажиментът да се мият улици се спазва. Само веднъж беше огласена справка по искане на опозицията, според която при проверка се установило, че фирмите масово си спестяват миенето.

Последвайте ни и в google news бутон