Поредната порция обществени средства ще се похарчат в опит да бъде направено електронно правосъдие. Това става ясно от обществена поръчка, обявена от ресорното министерство. Около 320 хил. лв. ще се дадат за "разработване, внедряване и пускане в реална експлоатация на Единния портал за електронно правосъдие". Средствата са от оперативна програма "Добро управление".
Идеята за е-правосъдие е с над 10-годишна неуспешна история. Въпреки похарчените пари такъв портал няма. Сега правосъдното министерство се връща към старата си идея за единна точка на достъп, чрез която гражданите и бизнесът да могат да ползват различни административни услуги, за които тромавите процедури отнемат много време, чака се по опашки и се разнасят листове хартия.
В бъдещия единен портал ще има достъп до услугите от сектор правосъдие. Сред тях са например електронното свидетелство за съдимост, което в момента може да се издаде само с електронен подпис. Идеята на новия сайт е тази процедура да се облекчи. Чрез портала ще се предоставя достъп и до услугите на редица регистри като Търговския и Имотния, поддържани от правосъдното министерство. В момента такива е-услуги има, но са разпръснати на различни сайтове.
Преди няколко месеца министерството обяви поръчка за преглед на информацията в сайтовете на различните му подчинени структури. В момента единственото наподобяващо е-правосъдие е порталът за съдебни решения, поддържан от Висшия съдебен съвет. В него може да се търси по номер на дело, както и да се проследи случайното разпределение.
ОГРАНИЧЕНО
Портал за е-правосъдие има, но с ограничени услуги. На него е написано например, че могат да се гледат електронни съдебни дела чрез потребителско име и парола, предоставени от съответния съд, и дори да се копират материали. Списъкът на съдилищата, свързани с портала, обаче е прекалено малък - едва 13 от общо 28 окръжни съдилища. В него няма нито един административен съд.