Медия без
политическа реклама

Евроизборите променят политическите баланси в ЕС

Националистите могат да се окажат партньори на традиционната десница, твърдяха участници в конференция за евровота

Вицепрезидентът Илияна Йотова (в средата) беше сред участниците в конференцията.
Авторът
Вицепрезидентът Илияна Йотова (в средата) беше сред участниците в конференцията.

Резултатите от европейските избори са показали значително увеличение на подкрепата за крайната десница, което ще доведе до промени в политическите баланси в ЕС. Това беше един от общите изводи на участниците в конференцията "Европейският съюз: Накъде след изборите за Европейски парламент", организирана от Института за икономика и международни отношения и фондацията "Фридрих Еберт".

В събитието се включи вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя смята, че е пресилено да се говори за "крайнодясна вълна", но в същото време трябва да се отчете, че национал-популистките формации са постигнали по-високи резултати в сравнение с предните евроизбори през 2019 г. Според Йотова традиционните партии са допуснали грешка, като са бягали от обвързването на европейски с национални политики. От това са се възползвали крайнодесните, които в своите кампании са разказали националните проблеми през европейските теми, при това в ущърб на ЕС. Като грешки на традиционните политици тя отчете също и демонизирането на крайната десница, и избягването на социалната тема, в която се фокусират много от проблемите на европейците.

Като важно развитие вицепрезидентът изтъкна, че се обмисля възможността за съюз между умерената и крайната десница. "Допреди два месеца това беше ерес, но всеядността на Европейската народна партия (ЕНП) ме кара да мисля, че това не може да се изключи като вариант", смята Йотова.

"Европа одеснява като цяло. Това означава нови политически баланси в ЕС", твърди Любомир Кючуков от Института за икономика и международни отношения. "Одесняването" според него ще доведе до преосмисляне на редица ключови политики на съюза – по отношение на общия му бюджет, Зелената сделка, имиграцията. Анализът му сочи, че крайнодесните черпят сила от неспособността на управляващите в Европа да решават проблемите на гражданите. "Евробезкритичността се оказа по-пряк път към национализма и популизма, отколкото евроскептицизма", посочи Кючуков.

На същото мнение е и бившият евродепутат Петър Витанов. "Евроскептицизмът не се продава както преди, а отстъпва пред стремежа на крайната десница да промени ЕС отвътре", посочи той. Според Витанов десният екстремизъм ще се задържи в европейския политически живот. Като аргумент за това той изтъкна, че големите проблеми, които обичайно подхранват радикалните политици – като инфлацията, безработицата и миграционният натиск, са отслабнали в последно време и въпреки това крайнодесните са във възход.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

европейски избори 2024

Още по темата