Медия без
политическа реклама

Фирмата от ремонта на трамвай №5 иска да обновява и Борисовата градина

„ГБС-Инфраструктурно строителство“ АД и консорциумът "Хидро-Вод Строй" участват в конкурса на Столична община

26 Авг. 2022
Илияна Кирилова

Строителната компания „ГБС-Инфраструктурно строителство“АД, която е дъщерно дружество на холдинга „Главболгарстрой“, както и консорциумът „Хидро-Вод Строй“ДЗЗД са подали заявки за участие в обществената поръчка на Столична община за ремонта на Борисовата градина. Срокът за внасяне на документи изтече вчера. Основен участник в обединението „Хидро-Вод Строй“ е фирмата ВДХ АД, която от пролетта на м.г. ремонтира трасето на трамвай №5 в столицата. За този обект преди дни кметът на София Йорданка Фандъкова призна, че е натрупано сериозно изоставане. Другият участник в ДЗЗД-то е „Хидрострой“ АД.

Предстоящият ремонт на Борисовата градина ще е трети от 2011 г. досега. Този път дейностите в най-големия парк в София ще се извършат по метода на инженеринга, при който една и съща фирма проектира, строи и осъществяна надзор на изграждания обект. Инженерингът е един от най-критикуваните способи за извършване на реконструкции с публични средства, но въпреки това управляващите в София често го предпочитат. В същото време обаче архитекти смятат, че при него не се обръща достатъчно внимание на качеството, което би било фатално за обект със статут на недвижима културна ценност с национално значение, каквато е централната част на Борисовата градина. 

Предложената от Столична община максимална цена за обновяването на парка е 8 161 200 лв. без ДДС. Парите идват от оперативна програма „Региони в растеж“. Общата площ, която предстои да бъде реновирана, е 32 хектара. Преобладаващата част от нея– 26,6 ха, е резерват на градинско-парковото изкуство. Останалите прилежащи части – 5,4 ха, са в охранителната зона на резервата. Периметърът на обществената поръчка е: зоната около Езерото с лилиите, североизточните периферни паркови пространства по протежението на бул. „Цариградско шосе“, алпинеума, пространства около обсерваторията и плувен комплекс „Мария Луиза”, както и други обекти и елементи във вътрешността.

Предстои да се реконструира и обществената тоалетна при Лятната читалня, да се разположи допълнително осветление в описаната зона и да се поставят 129 нови камери за видеонаблюдение. Обещанията са те да са с по-добра резолюция от досегашните, които бяха монтирани само преди няколко години. Проектът предвижда още да се засадят около 25 000 храста и над 60 дървета за шумоизолиране от бул. "Цариградско шосе". Ще се извършат и ремонтни дейности по водопроводите и дренажа, ще се изгради нова поливна система и др.

През 2021 г. авторите на идейния проект декларираха, че по време на ремонта не се предвижда премахването на нито едно дърво в Борисовата градина. В  дебатите обаче стана ясно, че в следващия етап от процедурата - изготвянето на работен проект, ще бъде изработена експертна оценка на съществуващата растителност. Тогава ще стане ясен и точният брой на дърветата в зоната на ремонта и дали някои от тях ще бъдат отстранени. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?