Жители на София настояват Столична община да задели в бюджета си за 2025 г. поне 20 млн.лв. целево за придобиване на частни имоти в паркове, градини, междублокови пространства. Според Общия устройствен план на града терените трябва да са предвидени за зелени територии, които въпреки това има опастност да бъдат застроени. Хора от всички части на столицата са се включили в подписка "Минимум 20 млн. от годишния бюджет на Столична община за имоти за зелени площи!". Нейни инициатори са различни граждански групи срещу презастрояването и за спасяване на зелени пространства и дървета в София: "Опълченци за София", граждани от Зона б-5, Княжево, Сдружение за запазване на Боянско блато, протестиращи срещу застрояване на кв. Изток, сдружение "Зелен Младост", "Граждани за Овча Купел". До днес под подписката са се подписали над 600 души.
Както е известно, във всеки бюджет кметът на София предлага, а общинският съвет одобрява перо "Придобиване на земя". Преди дни Васил Терзиев показа втория си проект за приходите и разходите на столицата (след този през 2024 г.), като в момента тече срок за внасяне на предложения за допълнения и изменения. Общественото обсъждане на документа ще се състои тази вечер от 19 ч. в аулата на Софийския университет.
За 2025 г. предложеният фонд "Придобиване на земя" е в размер на 10,5 млн. лв. Никога досега обаче с парите не са изкупувани частни имоти в реализирани паркове и градини или в територии, предвидени за такива. Целият ресурс обикновено отива за отчуждаване на имоти под строящи се улици и булеварди, по трасето на метрото и т.н.
Жители на града искат това да се промени и в бюджета да се заложат пари, с които целенасочено да се изкупуват частни терени, отредени за зеленина. "Застрояването на зеленината на града засилва проблема с мръсния въздух и унищожава качеството на живот в града, като се случва в нарушение градоустройствените планове и сред протести от местните общности. Общият устройствен план (ОУП) предвижда множество имоти да бъдат част от парковете и градините на София, но част от тях са частна собственост – включително имоти в Южния парк, парк Въртопо и множество важни за почивката и здравето зелени пространства. Припомняме, че част от тях вече бяха загубени в порочни схеми на застрояване, унищожили част от емблематичните за града „зелени клинове“ – като например застрояването на част от Ловния парк чрез схемата „София ленд“ и унищожаването на връзката му с Южния парк, която понастоящем е изцяло застроена и продължава да се „уплътнява“. Общината има задължение да изпълни озеленяването, но година след година не изпълнява задължението си да изкупи посочените за паркове и градини имоти", пише в мотивите за иницииране на подписката.