Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и ОП се захванаха с едва заработилия Закон за социалните услуги

Управляващите спешно реагират на решение на Конституционния съд и на натиска на родителски организации

17 Юли 2020Обновена
Различни групи в страната протестираха досега срещу Закона за социалните услуги и Стратегията за детето.
БГНЕС
Различни групи в страната протестираха досега срещу Закона за социалните услуги и Стратегията за детето.

След пространен дебат, парламентът одобри на първо четене редица поправки в току-що заработилия Закон за социалните услуги (ЗСУ), предложени от ГЕРБ и „Обединени патриоти”.

Законът беше приет през март 2019 г., но влезе в сила едва от 1 юли тази година – тоест преди малко повече от две седмици. Причината за забавянето беше съпротивата на родителски организации, които смятат, че законът дава широки правомощия на социалните работници да отнемат деца от семействата им – твърдение, което властите отричат. Прави впечатление, че предложенията си ГЕРБ внесе буквално същия ден, когато Конституционният съд обяви, че някои текстове от ЗСУ противоречат на основния закон на страната.

По принцип Министерският съвет трябва да приеме редица нормативни актове по прилагането на закона в 3-месечен срок от влизането му в сила. За това време обаче системата, предоставяща социални услуги, трябва да продължи да работи и затова са необходими допълнения към закона, обосновават се от ГЕРБ. Например индивидуалната оценка на потребностите и индивидуалният план за подкрепа на гражданите, които желаят да ползват социални услуги, ще се изготвят по досегашния ред. Държавната агенция за закрила на детето ще контролира качеството на социалните услуги, вместо новосъздадената по закона агенция. Отлагат се и редица срокове – като този за лицензирането по новия ред на действащите частни доставчици на социални услуги.

А поправките на патриотите бяха аргументирани с нуждата да се намали гражданският натиск върху закона. Затова в него се записва, че целта на социалните услуги е да се осъществи конституционно установената закрила на семейството, майчинството и децата. И се добавя, че предоставянето им не е търговска дейност по смисъла на Търговския закон – за да се успокоят опасенията на протестиращите, че социалните услуги ще бъдат предадени изцяло в ръцете на частни доставчици. По отношение на информацията, която е необходима на социалните експерти, за да изготвят индивидуална оценка на потребностите на дете, се записва, че такава ще се предоставя само със съгласието на родителя или настойника. Патриотите използваха случая, за да направят промени и в Закона за закрила на детето, с които на родителите на дете, прехвърлено в друго семейство от социалните работници, се дава възможност да обжалват в съда в 7-дневен срок.

Кръпките в ЗСУ бяха порицани от опозицията. „Цялата работа е хем да се угоди на някого – в случая на протестиращите, хем да не се променя съществено самият закон, каквото е желанието на управляващите ... Не сте готови с подзаконовите нормативни актове, нямате финансирането, а натискате за влизане в действие и после променяте срокове”, заяви Георги Гьоков от БСП.

„Знам, че протестът на улицата ви притеснява, че искате да потърсите политическа легитимност чрез социалното законодателство. Социалната система никога не води до извличане на политически дивиденти, защото в социалната политика никога не можем да постигнем справедливост на 100 процента. Най-важният въпрос е да постигнем по-малко несправедливост”, коментира депутатът от ДПС Хасан Адемов.

Опозиционните депутати изразиха недоумение защо колегите им от ГЕРБ бързат толкова много, че дори не са изчакали, за да отразят отхвърлените от Конституционния съд текстове. И прогнозираха, че промените изобщо няма да потушат негодуванието на недоволните от закона граждани.

Социалният министър Деница Сачева не дойде в парламента за обсъждането. Не се появи и никакъв друг представител на нейното ведомство.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата