Медия без
политическа реклама

ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС вкупом пазят имунитета на Борисов

Комисията, която трябваше да реши казуса, не се е събрала нито веднъж

28 Юни 2023Обновена
БГНЕС

Тройна коалиция - на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС упорито брани депутатския имунитет на герберския водач Бойко Борисов.

Тази сутрин БСП се опита да вкара в дневния ред на парламента проект на решение, с което да се позволи на прокуратурата да започне наказателно преследване срещу Борисов. Искането беше подкрепено от 72 депутати от "Възраждане", БСП и ИТН. ГЕРБ-СДС и ДПС събраха 68 гласа "против". Десните наклониха везните в полза на Борисов с 52-ма въздържали се и така искането отпадна. Двама депутати - Георги Ганев от ПП-ДБ и Георги Станков от ГЕРБ-СДС гласуваха за предложението на БСП (разпечатката от гласуването е в края на текста - бел.а.). Станков е дългогодишен кадър на партията на Борисов, депутат в шест поредни парламента, така че спокойно може да се приеме, че е объркал бутоните при гласуването.

Проектът беше внесен още на 9 юни. Повод даде вече бившият шеф на държавното обвинение Иван Гешев, който атакува Борисов по линия на "Барселонагейт". Парламентарната правна комисия трябваше да разгледа проекта, но така и не стигна до него. Роля за това очевидно е изиграл председателят й - депутатът от ПП-ДБ Стою Стоев, който беше избран на поста след уговорка с герберите. Причината е, че като председател на комисията негова работа е да предлага нейния дневен ред. На вносителите от БСП им омръзна да чакат и вкараха искането направо в пленарната зала, където беше отхвърлено.

Формалната причина да не се приеме проекторешението е, че беше създадена временна комисия, която да обсъди доказателствените материали, предоставени от прокуратурата, и да реши дали има основания да падне имунитетът на Борисов. Предложението за комисията дойде от десницата, но беше подкрепено също от ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане". Създаването й позволи на още трима депутати, освен Борисов, да получат временна отсрочка - Даниел Александров от ГЕРБ-СДС, съпредседателят на ПП Кирил Петков и Димитър Аврамов от ДПС. Държавното обвинение настоява и за техните имунитети.

Само че комисията досега не е заседавала нито веднъж. Тя беше сформирана на 14 юни с идеята да работи до 18 юли. Иначе казано, половината й живот вече е отминал, при това без да свърши абсолютно нищо. Политическите сили, които я създадоха, обаче си имат оправдание - комисията няма председател. Такъв политиците не се разбраха да излъчат, както и за всички останали парламентарни комисии, освен правната, както се спомена. А без председател, няма кой да я свика на заседание.

Разбира се, съществува теоретичната възможност това да направи шефът на парламента Росен Желязков. Той обаче беше избран от същото мнозинство, което охранява депутатските имунитети. А и дори да го направи, няма никакви гаранции, че комисията ще може да изкара повече от едно заседание - членовете й трябва да изберат някой измежду тях, който да ги води, а нагласа за това, както се каза, няма.

Така Борисов и другите заплашени депутати засега могат да се радват на надеждна защита. Освен Кирил Петков, който реши сам да се откаже от имунитета си.

СЛАБ АРГУМЕНТ

Тъй като в социалните мрежи се надигна ропот срещу сутрешното гласуване, десният депутат Божидар Божанов обясни в Тутиър: "Днес е нямало гласуване на имунитета на Борисов, не се връзвайте на БСП. Имаше гласуване на предложена точка в дневния ред за разглеждане на имунитета, но той, заедно с други, е обект на комисия, която до 20 дни трябва да излезе с доклад. Тогава ще е гласуването за имунитета."

С какъв доклад ще излезе неработещата комисия и кой ще го пише, това Божанов не казва.

Ето и разпечатката от гласуването - третото поред:

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата