За момента у нас циркулират над 100 вида респираторни вируси, броят на заразените се повишава, но пикът на грипната вълна е далеч, обяви пред БНТ главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Заболеваемостта от грип все още не е достигнала епидемични нива, очаква се това да се случи след около две-три седмици. Не е ясно колко реално са болните у нас, тъй като около коледните и новогодишните празници няма актуална регистрация на болните, нужно е да измине една работна седмица, за да е ясно каква е ситуацията, обясни Кунчев.
По последни данни - за седмицата 17-23 декември, общата заболеваемост от грип и остри респираторни заболявания за страната е 124.86 на 10 000 души, което е дори по-малко от регистрираните 130.63 на 10 000 души за предходната седмица. Тези нива са далеч от епидемията, при която болните достигат около 280 на 10 000, обясни Кунчев.
От ноември до момента официално потвърдени са общо 29 случая на грип. Половината от тях са подтип H1N1, известен като свински грип, а останалите - H3N2. В Европа ръст на заболеваемостта има в Португалия, Швеция и Турция, откъдето има риск за внос на заразата.
"През този сезон доминира пандемичен грип H1. Нашата лаборатория миналата седмица доказа 11 случая на грип, познат още като свински. Ситуацията обаче не е нито епидемична, нито предепидемична. През 2015-2016 г. се разбра, че той е по-опасен за пълните хора и много опасен за бременните жени”, коментира пред Би Ти Ви и проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център за заразни и паразитни болести.
Употребата на антибиотици е абсолютно излишна и дори вредна при вирусни инфекции, припомни Ангел Кунчев. Ако симптомите продължат над седмица, появи се влажна кашлица и има усложнения, чак тогава лекарят може да прецени, че трябва да се изпише антибиотик.
ЗАРАЗА
Грипът се предава по въздушно-капков път - чрез кихане и кашляне, но вирусите са устойчиви във външната среда и могат да преживеят няколко часа върху повърхности и запрашена среда. Честото миене на ръцете и доброто проветряване намаляват възможността за заразяване от околните предмети и повърхност, са препоръките на МЗ. Най-честите усложнения са острите вирусни бронхопневмонии, трудни за диагностика и за лечение, както и синуити, отити, миокардити и др.
"Усложненията на грипа са много редки, но и много тежки – засяга се нервната система. За съжаление през 2018 г. доказахме грипни вируси, които са при възрастни хора със засягане на мозъка. Винаги трябва при загуба на съзнанието и силно главоболие да се търси болнична помощ. Най-важното при този грип, който сега доминира, е дихателната недостатъчност веднага да се лекува с допълнително кислород“, коментира проф. Тодор Кантарджиев.