Медия без
политическа реклама

Хайка “кмет” откри банални злоупотреби с общинските жилища

Върховната административна прокуратура установи, че апартаменти за бедни се ползват неправомерно

Румяна Арнаудова
Снимка: Архив
Румяна Арнаудова

Шумните действия на прокуратурата срещу кметове в навечерието на местните избори вероятно ще станат още по-шумни. Това се подразбра вчера от думи на Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор. Тя заяви, че срещу кметове се очакват още акции, които били плод на усилена работа. В последните дни на мушка бяха взети управниците на Созопол, Златица и Стрелча. Междувременно малко след изявлението на Арнаудова бе съобщено, че Върховната административна прокуратура (ВАП) е извършила проверка на общинските жилища и открила нередности в почти цялата страна. Така хайка "кмет" се оказа с национален характер.

Прегрешенията на представителите на местните власти всъщност са отдавна известни, проверката е текла дълго и не е ясно защо се оповестява чак сега. Така например е установено, че кметове, заместниците им и кметски наместници ползват резервни общински жилища. Това било в противоречие с чл. 45 от Закона за общинската собственост. Той повелява в такива жилища да се настаняват само семейства със здравословни и социални проблеми или чиито домове са станали необитаеми.

Общинските власти настанявали в резервния фонд и обитатели на отчуждени имоти, което също разширявало неправомерно кръга на лицата. Освен това били изисквани допълнителни такси, променяло се предназначението на жилищата при поява на купувач, кметове овластявали други лица да налагат санкции – всичко това са част от нарушенията. Те не са извършвани пряко, а посредством наредби, които били незаконни. ВАП е преброила 175 такива наредби, подала е 156 протеста до административните съдилища, до момента 22 са уважени.

“Ефектът от проверката се открива в предприетите мерки за оспорване и отмяна на незаконосъобразните разпоредби за опазване на общинската собственост, която следва да се управлява в интерес на населението в общината”, се казва в съобщението на прокуратурата. София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Плевен, Добрич, Поморие, Царево, Банско, Казанлък, Дупница, Нова Загора, Троян са само част от общините, извършили нарушения.

 

ТРЕСКАВА ДЕЙНОСТ

“Има много проверки, досъдебни производства, които все още са във фаза, в която събираме доказателства, затова не можем да кажем къде и за какви точно деяния се провеждат разследванията”, заяви Арнаудова пред Би Ти Ви по отношение на акциите срещу кметове. Тя съобщи, че наблюдаващите прокурори ще преценят дали да поискат отстраняване на созополския кмет Панайот Рейзи. За Магдалена Иванова от Златица такова искане било внесено отдавна, но неуважено от съда, а към Стойно Чачов от Стрелча все още няма обвинение.

ДВОЕН АРШИН

В последните случаи на обвинени кметове прави впечатление различното отношение, което демонстрира прокуратурата спрямо преживяното от Десислава Иванчева. Въпреки че Иванчева беше обвинена за подкуп от 70 000 евро, тя прекара над 8 месеца в ареста. Панайот Рейзи, обвинен за присвояване на 2 млн. лв., е на свобода срещу подписка и даже не е отстранен от длъжност. Магдалена Иванова е обвинена за злоупотреби за 1.1 млн. лв., но също е на свобода срещу подписка.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата